Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu odtworzyło dawną dekorację i symbolikę filara nawy południowej w Bazylice Katedralnej. Filar pochodzi z I połowy XVIII wieku. Teraz znajduje się na nim gotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego zamieszczona w tym miejscu w 1934 roku. Wcześniej dekoracja tego miejsca wyglądała zupełnie inaczej. Jak poinformowała kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu Urszula Stępień w górnej części na filarze umieszczona była gołębica – symbol Ducha Świętego, ukazana na tle promienistej glorii, pokrytej złoceniami.
Kolejnym symbolicznym elementem na filarze był zawieszony poniżej obraz przedstawiający Chrzest Chrystusa w Jordanie. Obraz był prawdopodobnie dziełem Carla de Prevo, który namalował dla kolegiaty w Sandomierzu m.in. cykl obrazów Martyrologium Rzymskiego. U stóp filara, na półokrągłych stopniach schodów ustawiona była chrzcielnica, której pokrywa połączona była z gołębicą za pomocą linek powodujących jej ruch przy unoszeniu pokrywy.
– Dzięki zanurzeniu w wodzie chrzcielnej stajemy się dziećmi Bożymi, a Duch Święty daje nam życie w Bogu, tak jak woda jest dla nas źródłem życia – taka jest symbolika tego elementu dekoracji zabytkowego filara – stwierdziła kustosz Urszula Stępień.
Dawny wygląd filara odtworzono na podstawie fotografii przekazanej niedawno do Muzeum przez historyka sztuki Agatę Dworzak. Zdjęcie wraz z gołębicą widnieje na specjalnej prezentacji przygotowane przez Muzeum Diecezjalne w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego. Prezentacja potrwa do niedzieli.