Rodzice Prezydenta RP Andrzeja Dudy modlili się na Świętym Krzyżu. Prof. Jan Duda z małżonką Janiną Milewską-Duda na zaproszenie Wspólnot Dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa wzięli udział w Eucharystii i nocnym czuwaniu.
Prof. Jan Duda w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że to jego pierwsza wizyta w świętokrzyskim sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Bardzo się cieszy, że wreszcie mógł odwiedzić to miejsce, bo wiele razy chciał tu przyjechać. Dzięki nocnemu czuwaniu, w którym razem z żoną chętnie wzięli udział, możliwe było spędzenie na Świętym Krzyżu nieco więcej czasu.
Prof. Jan Duda dodał, że Święty Krzyż był zawsze dla niego symbolem doniosłości czci Chrystusa. Dziś dowiedział się, jak tragiczną historię miał ten klasztor. Jednak pomimo tego, da się w tym miejscu odczuć wszechobecną świętość Krzyża.
W całonocnym czuwaniu na Św. Krzyżu wzięło udział kilkuset pielgrzymów z ponad 30 diecezji. Wspólnoty Dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa spotykają się tu co roku, w nocy z 14 na 15 września – wyjaśnia rektor Bazyliki Mniejszej na Św. Krzyżu o. Dariusz Malajka.
Są to grupy od Bałtyku, aż po Tatry, które przyjeżdżają, aby podczas nocnego czuwania modlić się w intencjach Ojczyzny i rządzących oraz we własnych intencjach, które chcą zawierzyć Bogu przed najcenniejszą relikwią chrześcijaństwa, jaką jest Drzewo Krzyża Świętego.
O godzinie 23.00 mszę świętą dla wiernych odprawił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. W homilii zaznaczył, że zwrócenie się do Jezusa może uchronić przed rozpadem więzi małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich i zawodowych.
Podkreślał też znaczenie Sanktuarium Świętego Krzyża w polskiej historii. Świątynia i nauka Św. Krzyża trwa, mimo upływu lat oraz przemijających systemów i błędnych ideologii. Ci, którzy czerpią siłę z Krzyża Chrystusa powinni głosić prawdę i modlić się, bo bitwa o duszę narodu polskiego, Europy, Ameryki i całego świata toczy się przede wszystkim w przestrzeni duchowej – dodał hierarcha.
Czuwanie na Świętym Krzyżu rozpoczęło się w środę o godzinie 21.00 od Apelu Jasnogórskiego. Wspólną modlitwę zakończyła msza św. 15 września o godzinie 6.00 rano.