Pracownia Własnoręczni z Instytutu Designu w Kielcach przyzna nagrody za samodzielne wykonanie ciekawych przedmiotów codziennego użytku. Osoby, które mają w domu takie rzeczy, mogą do 16 września wysłać ich zdjęcie, razem z krótkim opisem, wyjaśniającym zastosowanie.
– Chcemy pokazać, że nie musimy polegać wyłącznie na tym, co oferują sklepy, bo wiele potrzebnych przedmiotów można wykonać własnoręcznie. Z pierwszych zgłoszeń wynika, że kielczanie są bardzo kreatywni i tworzą przedmioty, które rozwiązują ich codzienne problemy – mówi Olga Grabiwoda.
Jako pierwszy zgłosił się twórca urządzenia do podlewania kwiatków. Jest ono przydatne, gdy nie mamy możliwości podlewania roślin np. co drugi dzień. Dzięki systemowi rurek połączonych z butelką wody, ziemia jest nawilżana mimo nieobecności właściciela.
W Instytucie Designu powstanie też tzw. Baza Złotych Rączek, czyli spis osób, które samodzielnie naprawiają w domu zepsute sprzęty. Baza ma zawierać szerokie grono domowych specjalistów, którzy potrafią np. naprawić buty, torebki i sprzęty elektroniczne – dodaje Olga Grabiwoda. Bardzo trudno jest dotrzeć do osób, które mają takie umiejętności. Zwykle są skromni i uważają, że to nic nadzwyczajnego. Tymczasem takie umiejętności mogłyby przysłużyć się innym. Dlatego warto zgłosić siebie samego, lub kogoś, kto potrafi naprawiać różne rzeczy – przekonuje Olga Grabiwoda
Instytut Designu planuje kontaktować osoby, którym coś się popsuło z odpowiednimi przedstawicielami Bazy Złotych Rączek. W planach jest też zorganizowanie Festiwalu Naprawiania, podczas którego domowe „złote rączki” mogłyby zaprezentować swoje umiejętności.
Celem działań Pracowni Własnoręczni jest tworzenie szacunku do posiadanych przedmiotów i nie pomnażanie niepotrzebnych rzeczy.