Muzeum Narodowe w Kielcach przedstawi koncepcję dalszego funkcjonowania Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Prezentacja odbędzie się w przyszłym tygodniu, podczas spotkania poświęconego wiślickim zabytkom.
Wezmą w niej udział naukowcy, którzy od lat zajmują się tą tematyką, m.in. prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Władysław Zalewski, prof. Andrzej Kos i ks. dr Paweł Tkaczyk, którzy przedstawią zakres niezbędnych prac konserwatorskich. Koncepcja przyszłego działania wiślickiego muzeum dotyczy m.in. upowszechniania zabytków i ich historii. Omówione zostanie też znaczenie zabytków dla lokalnej społeczności-zapowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.
Zgodnie z założeniem, oddział w Wiślicy ma przyciągać turystów z całego regionu i kraju. Przejęcie wiślickich zabytków będzie też pozytywnym wyzwaniem dla kieleckich muzealników. Dotąd Muzeum Narodowe w Kielcach nie miało w swoich zasobach obiektów z wczesnego średniowiecza. To stwarza m.in. ciekawe możliwości naukowe - dodaje Robert Kotowski.
Otwarta debata na temat wiślickich zabytków pod hasłem „Wiślica dla odmiany” odbędzie się w Bazylice w Wiślicy 9 września. W Ministerstwie Kultury nadal trwają formalności, związane z włączeniem Muzeum Regionalnego w Wiślicy do Muzeum Narodowego w Kielcach.
W związku z tym, wiślickie muzeum jest tymczasowo zarządzane przez Urząd Marszałkowski. Taka sytuacja może potrwać jeszcze ok. 2 miesięcy. Dyrekcja Muzeum Narodowego otrzymała zapewnienie, że po przejęciu wiślickich zabytków będzie otrzymywać więcej pieniędzy na działalność od Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.