Zmarł kardynał Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Jako pierwszy Polak, 6 stycznia 1979 roku w Rzymie otrzymał z jego rąk sakrę biskupią. Po przejściu na emeryturę arcybiskup senior mieszkał w sanktuarium Ecce Homo Świętego Brata Alberta w Krakowie. Miał 89 lat. Pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o 11:00. Zmarły emerytowany metropolita krakowski będzie pochowany w Katedrze na Wawelu. Spocznie w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją świętego Stanisława – poinformował proboszcz Katedry, ksiądz prałat Zdzisław Sochacki.
Wraz ze zmarłym kardynałem odchodzi piękna historia – mówi ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski. W rozmowie z Radiem Kielce wspomina swoje pierwsze spotkanie z Franciszkiem Macharskim. Odbyło się w seminarium w Tarnowie. Kardynał zadał nam wtedy wiele pytań. Jedno z nich brzmiało: Co tu robisz? Czy świadomie wybrałeś miejsce, w którym się znajdujesz. Był to człowiek, który budził sympatie i potrafił słuchać – mówi biskup Jan Piotrowski.
Zmarły były metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski był wielką postacią współczesnego europejskiego Kościoła – twierdzi ks. dr Rafał Dudała, duszpasterz akademicki w Kielcach. Dodaje, że był to człowiek wielkiej mądrości i pokory, który kontynuował w kościele krakowskim realizację odnowy soborowej, rozpoczętej przez kardynała Karola Wojtyłę. – Jego ogromna otwartość na nowe ruchy ewangelizacyjne przyczyniła się do dzisiejszej siły krakowskiego Kościoła. Kardynał Macharski przyczynił się również do powstania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – powiedział Radiu Kielce ks. Rafał Dudała.
Kardynał Franciszek Macharski kierował metropolią krakowską, w skład której wchodzi także diecezja kielecka, od 1979 do 2005 roku. Zastąpił na tym stanowisku kardynała Karola Wojtyłę, po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Zmarł w szpitalu, w którym przebywał w śpiączce od połowy lipca, po tym, gdy w wyniku upadku doznał urazu. Miał 89 lat.
W ostatni czwartek przy łóżku nieprzytomnego kardynała Macharskiego modlił się papież Franciszek.
Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Został wyświęcony na prezbitera w 1950 roku przez ówczesnego metropolitę kardynała Adama Stefana Sapiehę. Później wyjechał na studia teologiczne do Fryburga w Szwajcarii. Po powrocie do kraju był ojcem duchowym w seminarium krakowskim oraz wykładał na Papieskim Wydziale Teologicznym w rodzinnym mieście, i w mieszczącym się tam wówczas, seminarium częstochowskim. W latach 1970-1978 sprawował urząd rektora krakowskiego seminarium. Czynnie przeciwstawiał się komunistycznej władzy, organizując przemarsze kleryków w centrum miasta.
W 1971 roku był audytorem na Synodzie Biskupów w Rzymie. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża ksiądz Macharski został metropolitą krakowskim. W styczniu 1979 roku otrzymał sakrę biskupią, a pół roku później godność kardynalską. Po zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 roku poparł organizację Białego Marszu w Krakowie, wyrażającego solidarność z walczącym o życie papieżem.
Kardynał Macharski konsekrował 9 biskupów, a także asystował w trakcie sakry 19 biskupów. W kwietniu 2005 roku brał udział w konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI. Dwa miesiące później nowy papież przyjął rezygnację kardynała Macharskiego z obowiązków metropolity krakowskiego i mianował na tę funkcję arcybiskupa Stanisława Dziwisza.
Kardynał współzakładał Stowarzyszenie Siemacha, działał w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa. W 2005 roku otrzymał medal „Cracoviae Merenti”, który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez to miasto. Rok później mianowano go kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce.
Kardynał Macharski został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i francuskim Orderem Oficera Legii Honorowej. Był uhonorowany tytułem doktora honoris causa kilku uczelni na świecie między innymi, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu w Taipei na Tajwanie i Uniwersytetu Adamson na Filipinach.
W 1998 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę Świadek Historii.
Kardynał Franciszek Macharski kierował archidiecezją krakowską przez niemal 27 lat, od grudnia 1978 do czerwca 2005 roku. Biskupem krakowskim został po Karolu Wojtyle. Po wypadku we własnym mieszkaniu, przebywał w śpiączce około 1,5 miesiąca. Zmarł we wtorek, 2 sierpnia o godzinie 9.37 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zostanie pochowany na Wawelu. Spocznie w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją świętego Stanisława. Pogrzeb odbędzie się w piątek o 11:00.
Monika Miller