Młodzież z całego świata powitała papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. Swoją kulturę, muzykę i świętych patronów zaprezentowały wszystkie kontynenty.Witając Ojca Świętego, kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że Kraków, to miasto związane z inicjatorem Światowych Dni Młodzieży – Janem Pawłem II.
Hierarcha podkreślił, że także papież Franciszek zdobył serca młodych z całego świata. Na spotkaniu w Krakowie zgromadzili się młodzi i starsi, ale przez działanie Ewangelii, wszyscy są młodzi duchem – dodał. Ewangelia jest zawsze młoda i aktualna, dlatego przemawia do serc i umysłów każdego pokolenia.
Kardynał Stanisław Dziwisz przyznał, że żyjemy w niełatwym świecie, wstrząsanym konfliktami i przemocą. Tymczasem zgromadzeni na krakowskich Błoniach, to ludzie pokoju, którzy chcą być świadkami Miłosierdzia Boga i budować z Jezusem świat bardziej ludzki i solidarny.
Papież Franciszek w swojej homilii skierowanej do młodych podkreślał, że młodość oznacza odważne marzenia i przeciwstawianie się tym, którzy mówią, że nic nie można zmienić. Dodał, że martwi go widok młodych osób, które przedwcześnie poddały się w życiu. Martwi go również to, że szukając wrażeń, niektórzy wybierają niewłaściwe, mroczne ścieżki, które w końcu zmuszą ich do zapłaty wysokiej ceny.
23-letnia Regina Stachura z Łopuszna przyznaje, że najważniejsze w przemówieniu papieża były dla niej słowa o Bożym Miłosierdziu. Jest to dla niej nadzieja i przyszłość. To dzięki Jezusowi możemy spełniać swoje marzenia i żyć pełnią życia oraz spełniać swoje marzenia – dodała Regina. Według niej, wielu młodych zaprzepaszcza swoje życie np. poprzez używki.
Opiekun kieleckiej grupy pielgrzymów ks. Sławomir Sarek zwrócił uwagę, że podobnie jak Jan Paweł II i Benedykt XVI, także Franciszek w swoim przemówieniu podkreślał, że młodzież jest nadzieją Kościoła. Według niego to ważne, że papież podkreślił, że ci, którzy wybierają Jezusa, mają nadzieję i są pozytywną iskrą, która może zapalać świat.
Jutro papież Franciszek ponownie spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach, podczas Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotowane przez biskupa Grzegorza Rysia będą oparte o 14 uczynków milosierdzia względem ciała i duszy.