W zabytkowym kościele w Skalbmierzu wykonana zostanie renowacja posadzki. Jak informuje proboszcz- ks. Marian Fatyga, stara podłoga ma liczne zapadliska, niektóre o głębokości ponad 20 centymetrów. Parafia złożyła wniosek o dofinansowanie prac do Urzędu Marszałkowskiego. Liczy na 600 tys. zł unijnego wsparcia.
Proboszcz uważa, że renowacja posadzki jest teraz najważniejszym zadaniem dla parafii. „Chcemy, by to monumentalne dzieło wciąż służyło kultowi, a równocześnie turystom, którzy tu zaglądają”- mówi ks. Marian Fatyga . Przypomina też, że kolegiata leży na Szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Przyjeżdża tam wiele grup, które zwiedzają Ponidzie i zawsze zatrzymują się w Skalbmierzu- podkreśla.
Posadzka była już kilkakrotnie badana przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. Prześwietlono ją i zbadano jej strukturę wewnętrzną. Odkryto wówczas wiele krypt, które są zasypane. Jedna z nich jest szczególnie piękna. Pochowano w niej rycerza. „Marzy mi się, aby tę kryptę kiedyś odsłonić i udostępnić ją dla parafian oraz turystów” – mówi proboszcz.
Skalbmierski kościół pochodzi z XV wieku i zawiera pozostałości romańskiej świątyni, z przełomu XII i XIII wieku. Przypomina czasy największej świetności miasteczka. Stąd pochodził pierwszy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego- Stanisław ze Skalbmierza- spowiednik królewski, kanonik kapituły na Wawelu. To on wygłosił kazanie na pogrzebie św. Jadwigi Andegaweńskiej- królowej Polski.
Kamil Włosowicz