Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że będzie wspierać finansowo najpilniejsze prace konserwatorskie w Wiślicy – poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. W resorcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządu województwa, konserwatorami zabytków i dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach, do którego zostanie włączone Muzeum w Wiślicy.
Ministerstwo potwierdziło, że jest w stanie objąć finansową opieką wiślickie skarby. Poza współfinansowaniem ich bieżącego utrzymania, przekazywane będą granty na prace konserwatorskie i zabezpieczające – informuje poseł Krzysztof Lipiec. Na spotkaniu pojawiło się kilka wariantów sfinansowania prac. Wsparcie na pewno otrzymają zabytki, które wymagają natychmiastowej interwencji i trzeba je zabezpieczyć w pierwszej kolejności.
Została przedstawiona koncepcja konserwacji wiślickich zabytków. Dotyczy ona obiektów, które znajdują się w podziemiach bazyliki, w Domu Długosza i pawilonie archeologicznym. Autor koncepcji i znawca wiślickich zabytków profesor Władysław Zalewski uważa, że najpilniejsze prace dotyczą misy chrzcielnej z IX wieku i fragmentów kościoła św. Mikołaja. Trzeba je w całości zabezpieczyć przed wodą i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dopiero wtedy możliwa będzie rozbiórka pawilonu archeologicznego, który jest w fatalnym stanie oraz stworzenie nowego budynku, który zabezpieczałby zabytki.
Konkretne decyzje, dotyczące finansowania prac zapadną po tym, gdy Muzeum w Wiślicy formalnie stanie się filią Muzeum Narodowego w Kielcach. Będzie wtedy współprowadzone przez Ministra Kultury i samorząd województwa świętokrzyskiego. Procedury przejęcia prawdopodobnie zakończą się we wrześniu. Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski poinformował, że natychmiast po przejęciu wiślickich zabytków rozpocznie się opracowanie dokumentacji prac konserwatorskich. Instytucja wystosuje też wniosek do resortu kultury o ich sfinansowanie.