Ponad 6,5 tysiąca bezrobotnych w województwie świętokrzyskim może w tym roku skorzystać z darmowych porad, szkoleń zawodowych i kilkumiesięcznych płatnych staży. Kursy będą powiązane z potrzebami pracodawców na świętokrzyskim rynku pracy.
Chętni będą mogli się szkolić m.in. w branży metalurgicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, odlewniczej, turystycznej, biurowej i kosmetycznej.
Z pomocy mogą skorzystać zarówno zarejestrowani, jak i nie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Osoby, które nie są zarejestrowane, mogą się zgłosić do kilkunastu fundacji, stowarzyszeń, agencji i spółek, zajmujących się doradztwem zawodowym i pośrednictwem, które podpisały umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach – informuje kierownik zespołu ds. promocji tej instytucji Paweł Lulek. Bezrobotny otrzyma doradcę, który opracuje dla niego indywidualny plan działania na rynku pracy, uwzględniający predyspozycje danej osoby. Następnie dla każdego dobrane zostanie szkolenie. Wszyscy uczestnicy mają też zagwarantowany płatny staż, trwający od 3 do 6 miesięcy. Zgodnie z założeniem, minimum 30% osób które wezmą udział w projekcie powinno otrzymać potem pracę.
Darmowe szkolenia, porady i staże dla 130 osób z powiatów: kieleckiego, buskiego, starachowickiego, skarżyskiego i koneckiego zorganizuje np. Podkarpacka Agencja Doradczo-Konsultingowa. Chętni mogą się zgłaszać do 7 lipca. Koordynator projektu Wiesław Tomasik zaznacza, że staże będą płatne. Za każdy miesiąc stażu uczestnik otrzyma 1750 zł brutto. Dodatkowo, osoby uczestniczące w szkoleniach zawodowych, będą otrzymywały zwrot kosztów dojazdu na zajęcia i stypendium szkoleniowe w wysokości 8 złotych za godzinę.
To nie jedyny projekt aktywizujący bezrobotnych do 29 roku życia. Od początku roku świętokrzyskie urzędy pracy realizują też rządowy program „Praca dla młodych”, na którego realizację otrzymały w tym roku 31 mln złotych. W ramach projektu, pracodawca zatrudnia na pełen etat wybraną osobę, a koszty jej zatrudnienia przez rok pokrywa urząd pracy. W zamian, pracodawca zobowiązuje się przedłużyć zatrudnienie o kolejny rok. W ramach tego programu, w ciągu 3 lat w naszym województwie ma powstać ok. 5 tysięcy nowych miejsc pracy.