Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Diecezjalne otworzyły dziś podwoje dla zwiedzających. Pracownicy instytucji oprowadzają chętnych po niedostępnych na co dzień pomieszczeniach, w których przechowywane są cenne dokumenty.
Dodatkowo, w Archiwum Państwowym odbywają się warsztaty, podczas których można się nauczyć m. in. jak właściwie zabezpieczać rodzinne dokumenty i pamiątki. Anna Sulis z pracowni konserwacji podkreśla, że dzięki prostym zabiegom można samemu zadbać np. o stare świadectwo maturalne. Aby dokument przetrwał jak najdłużej, nie wolno trzymać go w foliowej koszulce, ponieważ uniemożliwia ona dostęp powietrza. Należy także usunąć metalowe elementy. Można także oczyścić dokument z kurzu, który bardzo niekorzystnie wpływa na papier. Z kolei cenne fotografie warto przechowywać w albumach starego typu, bez foliowych kieszonek.
Jarosław Dulewicz, po raz pierwszy korzystał ze zbiorów kieleckiego archiwum na studiach. Teraz często odwiedza instytucję, szukając interesujących go materiałów. W związku ze swoją współpracą z Yad Vashem, poszukuje głównie informacji o społeczności żydowskiej, zamieszkującej Kielecczyznę w latach 1918-1950. Z kolei Artur Gornacki przyznał, że na co dzień prowadzi dokumentację finansów swojego domu. Podczas dnia archiwów mógł się dowiedzieć, jak dbać o te dokumenty.
W Archiwum Państwowym w Kielcach można też obejrzeć wystawy dawnych afiszów teatralnych i ekspozycję poświęconą Marii Wittek – pierwszej Polce, która została generałem. Z kolei w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach od godziny 14.00 do 16.00 będą prezentowane najstarsze księgi metrykalne. Natomiast pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oprowadzają chętnych po niedostępnych magazynach.