Grupa osób niesłyszących odwiedziła dziś Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach cyklicznych spotkań z kulturą. Celem spotkania było zaangażowanie tej społeczności w obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Niesłyszący zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i wysłuchali fragmentów „Potopu”, tłumaczonego na język migowy – mówi organizator spotkań „Sztuka ciszy” Tomasz Irski.
To spotkanie miało zapoznać osoby niesłyszące z biblioteką wojewódzką i pokazać im możliwości, jakie daje ta instytucja. Większość z nich była w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej po raz pierwszy.
Tomasz Irski, który od wielu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi chciałby, aby kiedyś w każdej instytucji kultury w regionie była chociaż jedna osoba, która posługuje się językiem migowym. Znacznie ułatwiłoby to niesłyszącym odwiedzanie instytucji kultury i zwiedzanie wystaw oraz muzealnych ekspozycji. Tomasz Irski dodaje, że sam nauczył się języka migowego w wieku 51 lat. Uważa więc, że młodsi pracownicy instytucji kultury mogliby opanować tę umiejętność bardzo szybko.
Spotkania w instytucjach kultury dla osób niesłyszących odbywają się w ramach programu „Sztuka ciszy”, finansowanego przez Ministra Kultury. Grupa dotychczas odwiedziła m. in. Oblęgorek, Pałac Biskupów Krakowskich, Geopark, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Wsi Kieleckiej. Spotkania będą się odbywały przynajmniej do końca roku. Mogą w nich brać udział wszystkie zainteresowane osoby niesłyszące z województwa świętokrzyskiego. W całym regionie jest ich ok. 1500.