Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy chce nawiązać współpracę z Archiwum Państwowym w Kielcach. Muzealnicy chcieliby udostępniać na swoich stronach internetowych informacje o tym, co można znaleźć w kieleckiej instytucji. Wielu Żydów zgłasza się do POLIN z prośbą o pomoc w ustaleniu informacji o swoich przodkach. Dane z kieleckiego archiwum mogłyby w tym pomóc.
Interesujące są np. księgi metrykalne, hipoteczne, rejestry i wszystkie źródła, zawierające dane osobowe – mówi redaktor naczelny portali internetowych POLIN Adam Dylewski. Muzealnicy chcieliby przejrzeć i opracować jak największą liczbę dokumentów. Niewykluczone, że najciekawsze materiały, które zostaną odkryte podczas opracowywania dokumentów, zostaną w przyszłości wykorzystane na stałej ekspozycji w Warszawie.
W Archiwum Państwowym w Kielcach są informacje, dotyczące Żydów od XVII do XX wieku. Kustosz Iwona Pogorzelska informuje, że przedstawiciele POLIN, podczas wizyty studyjnej obejrzeli dokumenty, ale oficjalna współpraca jeszcze nie została nawiązana. Goście byli zaskoczeni liczbą materiałów.
Adam Dylewski przyznaje, że już podczas pierwszej wizyty w Kielcach udało się znaleźć materiały, które dokumentują codzienne życie ludności żydowskiej w Kielcach i okolicznych miejscowościach. Na przykład w aktach ubezpieczeń od pożaru są plany domów wraz z wyposażeniem, co pozwala odtworzyć m. in., jak żyli ludzie, czym się zajmowali i ile mieli dzieci. Interesujące są też szczegółowe akta dotyczące kieleckich i chęcińskich rabinów, zawierające m. in. oceny z egzaminów na rabina.
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie będą też przeszukiwać archiwa ukraińskie, białoruskie i litewskie, by dotrzeć do informacji o polskich Żydach, zamieszkujących niegdyś tamte ziemie.