W Muzeum Ziemi Staszowskiej otwarto izbę pamięci Jana Pawła II. Umieszczono w niej pamiątki przekazane głównie przez mieszkańców. Szczególną uwagę zwraca ornat papieski, a także akwarela wykonana przez włoskiego artystę, przekazana do Staszowa przez arcybiskupa Stanisława Dziwisza.
Są także zdjęcia Karola Wojtyły z jego pielgrzymek oraz medale i monety okolicznościowe – poinformował opiekun Muzeum Lucjan Zaczkowski.
Jedną z osób, która przekazała eksponaty jest Andrzej Wawrylak, który w 2002 roku odbył wyprawę rowerową do Rzymu. Z tej podróży ma zdjęcia wykonane w Watykanie przez osobistego fotografa papieża. Podarował też dziennik pielgrzyma i poemat dotyczący jego pielgrzymki nagrodzony w jednym z konkursów w Chicago.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć przypomniał, że miasto ma szczególny związek z papieżem, ponieważ po zamachu na jego życie cała społeczność w podziękowaniu za ocalenie postanowiła wybudować kościół. Pięć lat temu świątynia wyniesiona została do rangi Sanktuarium Jana Pawła II. Zbierane przez lata pamiątki zostaną wyeksponowane, bo istniejący wcześniej kącik papieski już dawno przestał wystarczać – dodał burmistrz.
Biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że miejsca przypominające o postaci Ojca Świętego powinny także zachęcać do zgłębiania jego nauczania, które jest wciąż aktualne. Z jego spuścizny wiele można się nauczyć przy budowaniu lepszej społeczności, przy umacnianiu naszego państwa i odnowie kościoła – dodał biskup ordynariusz.
Z okazji otwarcia izby pamięci z programem artystycznym wystąpiły dzieci z przedszkola nr 3 noszącego imię Jana Pawła II.