W tym miesiącu Muzeum Regionalne w Wiślicy przejdzie pod tymczasową opiekę Urzędu Marszałkowskiego. Po wielu miesiącach negocjacji, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i wójt Wiślicy podpisali umowę o przejęciu placówki.
Na poniedziałkowej sesji przejęcie zaakceptują radni sejmiku. Następnie urząd zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o zmianę statutu Muzeum Narodowego w Kielcach, do którego Wiślica ma być włączona, jako oddział – informuje marszałek Adam Jarubas. Ma nadzieję że procedura zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy, aby Muzeum Narodowe w Kielcach mogło przygotować wnioski dotyczące konserwacji i ochrony wiślickich zabytków. Urząd Marszałkowski będzie wspierał instytucję w zapewnieniu wkładu własnego.
Prace przy przekazaniu instytucji nabrały tempa po kwietniowej wizycie w Wiślicy wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Strony zobowiązały się wtedy do zacieśnienia współpracy. Dziś gmina przekazała placówkę z uporządkowanym stanem prawnym i bez finansowych zobowiązań. To pawilon archeologiczny wraz z zabytkami oraz wszystkie przedmioty, które zostały znalezione w czasie prac wykopaliskowych. Część zabytków należy jednak do kościoła – przypomina wójt gminy Stanisław Krzak.
W podziemiach Bazyliki znajduje się m.in. cenna posadzka wiślicka, czyli tzw. Płyta Orantów, którą parafia udostępniała zwiedzającym. Proboszcz ksiądz. Wiesław Stępień informuje, że jest otwarty na współpracę z Muzeum Narodowym w Kielcach. Także jedno z pomieszczeń w Domu Długosza było wynajmowane dla gminy, jako sala wystawiennicza, oraz miejsce gdzie można oglądać oryginalnych freski z czasów Jana Długosza. Proboszcz jest gotów kontynuować współpracę z Muzeum Narodowym. Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski uważa, że dopóki Minister Kultury nie przyłączy Wiślicy jako filii poprzez zmianę statutu Muzeum, jest za wcześnie na przygotowywanie projektów unijnych i przedstawianie konkretnych planów.
Przyznaje, że pierwsza potrzebą jest nowy pawilon, który zabezpieczy cenne zabytki oraz siedziba dla muzeum. Następnie trzeba będzie przygotować ciekawą ekspozycję. Na razie rozważane są różne koncepcje wystawiennicze. Na pewno potrzebna jest siedziba, w której poza wystawami mogłyby się odbywać zajęcia edukacyjne.
Na wystawie mogłyby być prezentowane zabytki, które znajdują się w Wiślicy, a także dziedzictwo kulturowe związane z najdawniejszymi okresami historii, które odkryto na tamtym terenie.
Muzeum Narodowe jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski. Roczna dotacja wynosi prawie 8 milionów złotych, z czego samorząd województwa przekazuje ponad 4 miliony, a ministerstwo 3 miliony 450 tysięcy złotych. Po przyłączeniu do muzeum oddziału w Wiślicy, prawdopodobnie dotacja ministerialna się zwiększy.