Dziś w nocy będzie można za darmo zwiedzać muzea i inne instytucje kultury. W Kielcach w obchody Europejskiej Nocy Muzeów włączyły się m. in. Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Kielc, Wzgórze Zamkowe, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Biuro Wystaw Artystycznych. Większość instytucji będzie czynna do godziny 24.00. Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach można zwiedzać od godziny 19.00.
Do kieleckiej nocy muzeów dołączyło też Kieleckie Centrum Kultury. Dziś w Kielcach odbędzie się kolejna impreza towarzysząca konkursowi Off Fashion. W Galerii Sztuki Współczesnej „Winda” zaplanowano wernisaż wystawy Olgi Wolniak, malarki urodzonej w Birmie, której prace inspirowane są tkaninami z całego świata – informuje Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
Sama artystka określa swoje prace jako czarowanie kolorem. Stąd tytuł wystawy „Abra Kadara” – wyjaśnia Artur Wijata, kurator galerii. Wernisaż rozpocznie się o 19.00. Galeria „Winda” z okazji Europejskiej Nocy Muzeów czynna będzie do późnych godzin nocnych.
W Pałacu Biskupów Krakowskich odbędą się m.in. warsztaty tanga i prezentacje animacji poklatkowej. Z kolei w Dworku Laszczyków powstanie letnie kino i punkt do obserwacji księżyca i Jowisza. Obiekty będzie można obserwować przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, dzięki profesjonalnemu sprzętowi astronomicznemu. Zwiedzając poszczególne instytucje, będzie można pobawić się w grę na spostrzegawczość, w którą włączyło się 6 placówek w Kielcach. Uczestnicy, którzy odbiorą kartę do gry, będą mogli się zmierzyć z zadaniami przygotowanymi przez muzealników.
Atrakcje pt. „Podróże i ucieczki z PRL” przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W delegaturze przy alei Na Stadion w Kielcach od godziny 17.00 będą prezentowane sposoby nielegalnego przedostawania się z Polski za granicę. Chętni zobaczą archiwalne dokumenty związane z podróżami i filmy prezentujące spektakularne ucieczki Polaków. Przed Instytutem rozstawione zostanie pole namiotowe, prezentujące sposób biwakowania w okresie PRL. Będzie też można zobaczyć pojazdy, jakimi poruszano się w tamtym czasie po polskich drogach.
W Kielcach podczas zwiedzania muzeów można wziąć udział w muzealnym queście. W tym roku gra nazywa się Bystrzaki, bo tym razem liczy się spostrzegawczość graczy. O kartę do zabawy należy pytać w muzeach lub wydrukować z ich stron internetowych – poinformowała Urszula Kinder rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.
Zabawa rozpoczyna się o godz. 20.00 i trwa do 23.30. Do tej godziny należy złożyć wypełnione karty do gry w jednej z placówek organizujących “Muzeaikę”.
Wyniki gry zostaną ogłoszone 15 maja 2016 o godz. 17:00 w OMPiO na Wzgórzu Zamkowym.
Prezentację unikatowego diademu oraz zaproszenia do nocnego zwiedzania podziemnej trasy turystycznej oferuje ostrowieckie muzeum, które przyłączyło się do odbywającej się w całym kraju „Nocy Muzeów”.
W Muzeum w Częstocicach, które zaprasza do oglądania obecnie eksponowanych wystaw, czyli m. in. zbiorów porcelany oraz malarstwa Józefa Furdyny, oferuje także prezentację unikatowego znaleziska z epoki brązu połączoną z wykładami. W czasie ostrowieckiej nocy muzeów, która w Częstocicach rozpocznie się o godzinie 18.00, po raz pierwszy pokazany będzie diadem z brązu, który odkryto podczas prac archeologicznych w powiecie jędrzejowskim. Diadem jest wyjątkowy, bo wyróżnia go wielkość, jak i niespotykane w innych tego typu ozdobach ornamenty zdobnicze. Diadem liczy sobie około 3,5 tysiąca lat i był oznaką władzy duchownej. O historii tego zabytku, jego prawdopodobnych właścicielach oraz czasach, w jakich go wykonano, powiedzą podczas specjalnego wykładu naukowcy zajmujący się archeologią, jak i konserwacją zabytków z Lublina i Krakowa.
Natomiast dla tych, którzy chcieliby poczuć dodatkowy dreszczyk emocji z racji nietypowej pory zwiedzania, oddział ostrowieckiego muzeum na Krzemionkach udostępni podziemną trasę turystyczną. Wstępy podczas nocy muzeów, zarówno do muzeum w Częstociach, jak i na Krzemionkach są bezpłatne.
Wszystkie sandomierskie placówki kultury przygotowały swoje propozycje z okazji Nocy Muzeów. Muzeum Okręgowe zaprasza na wystawę fotografii Sandomierza, którą współtworzyć może każdy zainteresowany. W tym celu należy przynieść ze sobą własne zdjęcia, które znajdą się na ekspozycji, a w przyszłości także w albumie starych fotografii Sandomierza uzupełnionych o te nowoczesne.
Na specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej można będzie zobaczyć fotografie Sandomierza z XIX i XX wieku ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Znaczna cześć z tych zdjęć będzie pokazana po raz pierwszy. Ponadto osoby odwiedzające Zamek Królewski zobaczą dawne kartki pocztowe, występ „Teatru bez maski” ze Skarżyska Kamiennej, a także wysłuchają koncertu Lory Szafran z zespołem.
Swoje podwoje z okazji Nocy Muzeów otwiera również Muzeum Diecezjalne, gdzie oprócz stałych i czasowych wystaw można będzie także zobaczyć m. in. księgi sandomierskiej Rady Miejskiej z lat 1570-1575.
Biuro Wystaw Artystycznych w swojej Galerii przygotowało wystawę linorytów Grzegorza Gerby oraz prezentację szkła unikatowego ze sowich zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna nawiązując do Roku Sienkiewicza organizuje w swojej siedzibie czytanie humoresek Edmunda Bogdanowicza pt. „Pan Zagłoba i Dyogenes”.
Na zwiedzanie swoich zbiorów i prezentację najnowszych wydawnictw zaprasza również oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Ponadto do godziny 23 czynna będzie Brama Opatowska, a o godzinie 20 na spacer z przewodnikiem po mieście zaprasza Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze.