„Graduał Wiślicki” – pod takim tytułem ukaże się album z pieśniami znajdującymi się w tej księdze. Wyjątkowy zbiór ma przedstawić w sposób chronologiczny zmiany, jakie następowały przez wieki, dotyczące śpiewu liturgicznego – mówi Marcin Majewski, jeden z pomysłodawców powstania płyty.
Jej wartością będą na pewno śpiewy pochodzące z bogatego repertuaru Graduału Wiślickiego oraz nagrania nie tylko jednogłosowe, ale polifoniczne. Dlatego na płycie znajdą się wybrane utwory od Średniowiecza do pieśni współczesnych inspirowane śpiewem chorałowym, między innymi mszalne antyfony i responsoria na uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego – dodaje wydawca.
Duży wpływ na wybór repertuaru – jak mówi Marcin Majewski – miał hymn Crux fidels, który jeśli chodzi o linię melodyczną jest ewenementem na skalę światową. Nagrania zrealizowane były w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W przygotowaniu płyty uczestniczyli artyści ze Stoltzer Ensemble z Wrocławia. W 1460 roku Jan Długosz zabrał z Katedry Wawelskiej wielki, ponad stuletni kancjonał Graduał i podarował go Kolegiacie w Wiślicy.
Dziś odrestaurowana księga, zawierająca muzykę potrzebną do sprawowania mszy znajduje się w bibliotece Seminarium Duchownego w Kielcach.