Prawdopodobnie jeszcze w maju Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach stanie się stuprocentowym właścicielem kamienicy, w której ma swoją siedzibę. Dziś radni sejmiku województwa świętokrzyskiego zdecydowali o przekazaniu 5 milionów 400 tysięcy złotych na wykup 27% udziałów od państwa Michalskich.
Decyzję podjęto jednogłośnie. Radny Bartłomiej Dorywalski z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że należy inwestować w teatr. Wyraził nadzieję, że decyzja sejmiku pozwoli dokończyć porządkowanie spraw własnościowych i umożliwi rozwój teatru, co wpłynie także na upowszechnienie kultury w regionie świętokrzyskim.
Dyrekcja teatru prawdopodobnie podpisze ugodę o wykupie udziałów podczas rozprawy sądowej, która odbędzie się w maju. Dzisiejsza decyzja radnych umożliwi zapłatę za udziały w budynku, a teatr będzie mógł zacząć inwestować w zniszczoną siedzibę – mówi dyrektor instytucji Michał Kotański. Pilną potrzebą jest na przykład utworzenie sali do prób. Ugoda jest wielowątkowa, a jej wypracowanie nie było łatwe i wymagało wielu rozmów. Na szczęście udało się osiągnąć kompromis ze współwłaścicielami – dodaje dyrektor.
Próby uporządkowania własności Teatru im. Stefana Żeromskiego trwają od 1997 roku. Po przejęciu całości budynku, dyrekcja teatru będzie mogła przygotować projekt remontu i ubiegać się o unijne dotacje na ten cel – mówi dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę w Urzędzie Marszałkowskim Jacek Kowalczyk. Teatr prawdopodobnie będzie ubiegał się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejny konkurs może zostać ogłoszony po wakacjach lub pod koniec 2016 roku.
Radni sejmiku zdecydowali też dziś o przejęciu przez samorząd województwa Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Po podpisaniu umowy przez marszałka województwa i wójta Wiślicy, zabytki od 1 czerwca przejdą pod tymczasową opiekę Urzędu Marszałkowskiego. Następnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieni statut Muzeum Narodowego w Kielcach, tworząc jego oddział w Wiślicy.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski przyznaje, że instytucja już przygotowuje się do opieki nad wiślickimi zabytkami. Trwają prace nad koncepcjami ochrony konserwatorskiej i promocji zabytków. Po przejęciu Muzeum w Wiślicy trzeba będzie wykonać inwentaryzację archiwaliów. Konieczne będzie też zatrudnienie przynajmniej 4 osób, w tym archeologów i przewodników.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski. Po stworzeniu filii w Wiślicy, budżet muzeum ma zostać zwiększony.