Pozostałości trzech grobów z okresu kultury przeworskiej znaleźli archeolodzy w Wólce Kawęckiej, w gminie Sobków. Odkrycie jest datowane na II wiek naszej ery. Jest to element cmentarzyska z pochówkami ciałopalnymi. Groby były bardzo słabo zachowane. Znaleziono w nich zaledwie kilkanaście fragmentów spalonych kości i drobne fragmenty ceramiki pochodzącej z naczyń, w których przechowywano szczątki.
Znajdowały się tam również przedmioty, które pomogły określić datę powstania znaleziska, m. in. dobrze zachowaną igłę do szycia, fragmenty ozdób pasa i zapinki z brązu i żelaza – mówi Daniel Czernek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
Na podstawie wszystkich elementów znaleziska, można sądzić, że groby pochodzą z II wieku, z okresu wpływów rzymskich. Archeolog dodaje, że niewiele wiadomo na temat społeczności, która zamieszkiwała nasz region w tamtym okresie. W przypadku Ponidzia, prawdopodobnie jest to związek plemienny Lugiów. Był to lud o korzeniach germańskich i celtyckich. Podczas badań archeologicznych odkryto także ślady z II wojny światowej. Były to składy amunicji i broń. Przedmioty zostały zabezpieczone przez saperów.
Znaleziska zostaną przekazane do Krakowa do szczegółowych badań. Potem trafią do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Pierwsze badania archeologiczne w Wólce Kawęckiej przeprowadzono w 2010 roku. Prace obejmują obszar około 30 arów. Do tej pory odkryto tam łącznie 13 grobów, z których 3 były bardzo dobrze zachowane. Były to groby wojowników. Znaleziono w nich m. in. miecze i groty. Część znalezisk można już oglądać w pińczowskim muzeum. Prace w Wólce Kawęckiej będą kontynuowane w sierpniu.