Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim chce stworzyć Medical Science Park. Instytucja miałaby działać na wzór Kieleckiego Parku Technologicznego, wspierając powstawanie firm związanych z medycyną, farmacją, biotechnologią i pokrewnymi dziedzinami. W KPT powstaje około 40 nowych firm rocznie, głównie z branży teleinformatycznej, która rozwija się najszybciej na świecie.
Na drugim miejscu pod względem szybkości rozwoju jest branża związana z medycyną i biotechnologią, zwana life science. Takie firmy rozwijają się głównie w województwach, w których od dłuższego czasu działają kierunki medyczne. W regionie świętokrzyskim na razie nie ma tego typu firm.
Dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego Michał Piast uważa, że Park mógłby to zmienić i dałby szansę absolwentom kierunków medycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Instytucja dawałby możliwość pracy i rozwoju absolwentom tych kierunków. Niektórzy chcą pracować w firmie związanej z medycyną lub założyć własną działalność, bo jest to bardzo dochodowe przedsięwzięcie – zauważa Michał Piast. Stąd pomysł na utworzenie w regionie miejsca wspierającego rozwój firm związanych z tzw. branżą life science.
W planach Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego jest budowa kolejnego budynku, w którym znalazłaby się przestrzeń biurowa i laboratoria dla początkujących przedsiębiorców oraz dla działających już firm, zainteresowanych współpracą. Projekt zakłada wyposażenie laboratoriów w podstawowy sprzęt dla tego typu przedsiębiorstw, stworzenie przestrzeni typu „open space” do badań i produkcji, a także stworzenie macierzy dyskowej do przechowywania informacji medycznych. Początkujące firmy będą też mogły liczyć na wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia działalności i pozyskiwania dotacji.
Dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed Witold Włodarczyk zauważa, że w Polsce rynek producentów sprzętów i wyrobów medycznych nadal rozwija się słabo. Większość działających firm to dystrybutorzy. W związku z tym, stworzenie parku wspierającego rozwój takich firm, szczególnie w regionie, w którym na razie nie ma tego typu przedsiębiorstw uważa za ciekawy pomysł. Przede wszystkim ze względu na starzenie się społeczeństwa polskiego, wyroby medyczne będą miały coraz większy rynek zbytu. Medical Science Park będzie też służył promocji branży. Witold Włodarczyk uważa, że warto inwestować w działalność związaną z biotechnologią i medycyną, ale jest to trudna branża i wymaga ogromnej determinacji. Działalność takich firm jest regulowana i ograniczona wieloma przepisami prawa.
Projekt Medical Science Park został zgłoszony do kontraktu terytorialnego województwa, gdzie wpisano projekty nawiązujące do siedmiu kluczowych obszarów, wspieranych przez województwo świętokrzyskie w ramach Regionalnej Strategii Innowacji. Realizacja projektu będzie zależała od oceny Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli projekt otrzyma akceptację i dofinansowanie, to prace mogłyby się rozpocząć w drugiej połowie 2017 roku. Koszt prac został wstępnie oszacowany na ok 40 milionów złotych. Podobne instytucje, wspierające rozwój firm z branży medycznej działają już m.in. we Wrocławiu i Poznaniu.