Centrum Edukacyjno-Historyczne w kamienicy przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach zacznie działać prawdopodobnie pod koniec wakacji. Instytut Pamięci Narodowej planował uruchomić placówkę w kwietniu, ale ze względu na trudności w szybkim sfinansowaniu prac remontowych, otwarcie się opóźni.
Pomieszczenie po dawnym Empiku wymagało m.in. wymiany podłóg, wentylacji, instalacji elektrycznej i sanitariatów. Pomieszczenie trzeba też dostosować do funkcji wystawienniczej. Prace są wykonywane z własnych środków IPN-u – informuje naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita. Gdy IPN otrzymał pomieszczenie, to budżet instytucji na 2016 rok był już zamknięty i trudno było wygospodarować większe pieniądze na remont. Dlatego prace podzielono na etapy, co spowodowało przesunięcie terminu ich zakończenia.
Dorota Koczwańska-Kalita fot. Jarosław Kubalski
Centrum Edukacyjno-Historyczne będzie organizowało warsztaty dla uczniów i nauczycieli. W planach są też otwarte spotkania, dyskusje i wykłady, dotyczące najnowszej historii Polski – mówi Dorota Koczwańska-Kalita. Prezentowane będą osoby i wydarzenia, które były ważne dla Kielecczyzny, a także dla kraju. W planach jest też kącik biblioteczny, przy którym będzie można sięgnąć do archiwalnych materiałów, przygotowanych przez IPN. Okazją do pogłębienia wiedzy w danym temacie będą też wystawy związane z ważnymi rocznicami.
W Centrum mają być też prezentowane pamiątki, związane z tematem wystaw. Wnętrze będzie wyposażone w liczne multimedia. W planach jest zakup 2 stolików multimedialnych oraz stworzenie dotykowej mapy regionu, która ma pomóc w poznaniu historii regionu świętokrzyskiego. Centrum będą się opiekowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Ze względu na nowe zadania, instytucja planuje zatrudnić dodatkowego pracownika. Na razie nie wiadomo, czy placówka będzie czynna cały czas, czy będzie otwierana przy okazji prezentowania określonych wydarzeń.