W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach miała miejsce premiera słuchowiska „Nasz Teatr”.
Jest ono inspirowane prawdziwą historią powstania kieleckiej sceny lalkowej.
Premiera słuchowiska „Nasz Teatr”
Tekst został oparty na motywach z życia i twórczości założyciela teatru Stefana Karskiego.
Głównym wątkiem są wydarzenia z przełomu lat 50. i 60., kiedy Stefan Karski założył objazdowy teatr lalek, który następnie został upaństwowiony. Historia kończy się w latach 70., kiedy założyciel odszedł z teatru.
Premiera słuchowiska „Nasz Teatr”
Praca nad scenariuszem słuchowiska trwała prawie rok – mówi reżyser Robert Drobniuch. Wspólnie z autorką tekstu Elżbietą Chowaniec spotykali się ze świadkami dawnych wydarzeń, m.in. z aktorami i pracownikami teatru, którzy współtworzyli scenę razem ze Stefanem Karskim. Nagrano z nimi około 12 wywiadów, które były inspiracją do napisania tekstu.
W rolę Stefana Karskiego wcielił się aktor Adam Woronowicz, znany m.in. z roli ks. Jerzego Popiełuszki w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Aktor przyznaje, że postać Stefana Karskiego poznał dokładnie dopiero przygotowując się do odgrywanej roli. Według niego, była to osoba nietuzinkowa, z niezwykłą historią życia. Stefan Karski był człowiekiem idei, któremu nie zależało na stworzeniu dochodowego teatru, ale na wychowaniu młodego człowieka poprzez sztukę.
W słuchowisku pojawi się wiele nieznanych szerzej historii, związanych z początkiem funkcjonowania Teatru „Kubuś”. Jedna z nich dotyczy wyjazdu na jedną z podkieleckich wsi, gdzie na aktorów czekała publiczność, licząca ok. 300 osób.
Stefan Karski, aktor, reżyser i społecznik, założył Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w 1955 roku. Pełnił funkcję dyrektora do 1973 roku. W tym czasie wyreżyserował ponad 40 spektakli. Zmarł w lutym 2015 roku, w wieku 96 lat.
Zobacz jak powstawało słuchowisko: