Sala Ludowa, ze stałą wystawą prac świętokrzyskich artystów powstała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jest w niej prezentowana sztuka ludowa, m.in.: rzeźby, malarstwo, gliniane naczynia, a także ludowe stroje i ozdoby, np. tzw. pajączki. Pracownicy instytucji gromadzili prace od ponad 40 lat. Część z nich pochodzi z zakupów i darowizn, a inne z plenerów i konkursów.
Wykonały je osoby, które nie kształciły się plastycznie, ale uzyskały status artysty ludowego- informuje dyrektor WDK Jarosław Machnicki. Na jednej ze ścian znajdują się obrazy Eugeniusza Brożka. Są także rzeźby i obrazy Zdzisława Purchały. Najciekawsze i najcenniejsze jest malarstwo prymitywne o tematyce sakralnej, autorstwa Marianny Wiśnios. Rysowała m.in. na papierze do pakowania, wykorzystując węgiel i plakatówki. Jej dzieła były wysoko notowane przez krytyków sztuki.
W Sali Ludowej odbywają się m.in. warsztaty dla najmłodszych. Dzieci zdobywają wiedzę np. o strojach regionalnych i uczą się tańców. W budynku trwa przygotowanie do nowych funkcji kolejnych niezagospodarowanych dotąd pomieszczeń. W jednym z nich, zlokalizowanym na poziomie minus jeden od strony ul. Ściegiennego powstaje przestrzeń muzyczna. Będą się w niej odbywały próby artystów związanych z WDK. Jarosław Machnicki nie wyklucza powstania kolejnego zespołu młodych wykonawców.
Uporządkowane i unowocześnione zostaną też pomieszczenia dla zespołu Uśmiech. W pracach pomagają rodzice osób, należących do zespołu.