Naczelna Organizacja Techniczna zamierza stopniowo przekazywać samorządom filie Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie. Trzy z nich są zlokalizowane w regionie świętokrzyskim. Do NOT-u należą Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi i Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach.
Powodem decyzji jest trudna sytuacja finansowa Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie, która skutkuje problemami we właściwym utrzymaniu filii – tłumaczy Sekretarz Generalny NOT-u Jacek Kubielski. Muzeum było dotowane z budżetu państwa. Jednak w ostatnich latach ma coraz większe problemy z uzyskiwaniem pieniędzy z Ministerstwa Nauki, które finansowało działalność w ramach upowszechniania osiągnięć polskiej nauki. Dlatego w ostatnich latach NOT nie był w stanie zapewnić odpowiednich pieniędzy na remonty i utrzymanie swoich obiektów.
Blisko przejęcia Muzeum od NOT-u jest Nowa Słupia. Naczelna Organizacja Techniczna zgodzila się na nieodpłatne przekazanie gminie Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Warunkiem jest utrzymanie działalności muzealnej obiektu. W gminie trwają analizy, niezbędne do przejęcia, ale jest już pomysł na dalszą działalność muzeum – mówi wójt Nowej Słupi Andrzej Gąsior. Gmina przygotowuje projekt, którego elementem jest rozbudowa Centrum Archeologicznego. Budynek ma zostać rozbudowany i unowocześniony. Zostanie zachowana jego działalność muzealna, a w dobudowanej części powstanie centrum rozrywki, połączone z prezentacją legend Gór Świętokrzyskich. Projekt wpisuje się w plan rewitalizacji Nowej Słupi. Nowy wizerunek miejscowości ma być bardziej atrakcyjny dla turystów.
Naczelna Organizacja Techniczna planuje też wznowić rozmowy o przekazaniu Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi gminie Końskie. Trwa uporządkowanie kwestii własnościowych, co ułatwi ewentualne przekazanie muzeum – mówi Jacek Kubielski. Przyznaje, że gdy kilka lat temu gmina starała się o przejęcie muzeum w Sielpi, NOT nie planował takiego rozwiązania i obiekt nie został przekazany. Jednak teraz ze względu na trudną sytuację finansową, Naczelnej Organizacji Turystycznej zależy na przekazaniu zabytków samorządom.
Po przekazanej przez nas zapowiedzi NOT-u, burmistrz gminy Końskie Krzysztof Obratański przyznał, że warto rozważyć mozliwość przejęcia muzeum. Instytucja wymaga wprawdzie fachowej opieki, którą według burmistrza NOT przez wiele lat zapewniał. Jednak muzeum musi być też odpowiednio eksponowane. Gmina jest zainteresowana tym, aby muzeum miało infrastrukturę, ułatwiającą zwiedzanie, np. dojazd i parking. Burmistrz przyznaje, że gmina musiałaby wiele zainwestować w muzeum w Sielpi, ale taka inwestycja jest opłacalna.
W województwie świętokrzyskim jest ponad 600 zabytków techniki. Najwięcej znajduje się w północnej części regionu.