Nowelizacja przyczynia się do wzmocnienia Trybunału Konstytucyjnego – uważał prezydent. Andrzej Duda podpisał przed południem nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
Tłumacząc swoją decyzję prezydent mówił, że Trybunał powinien wydawać orzeczenia w większym składzie. Do tej pory wystarczyło, by decyzję poparło trzech sędziów. Zdaniem Andrzeja Dudy, nowelizacja wzmacnia pozycję Trybunału.
Prezydent wyraził też nadzieję, że ta ustawa przyczyni się do zakończenia sporów wokół Trybunału. „Proszę, by zakończyć w Sejmie spory, które często są jałowe i (…) przystąpić do merytorycznej dyskusji o sprawach, które są ważne dla Polaków. Proszę, by mówić prawdę i nie manipulować, ale przedstawiać fakty” – mówił Andrzej Duda.
Nowelizacja zakłada między innymi orzekanie – co do zasady – w składzie pełnym, czyli 13 z 15 sędziów. Orzeczenia mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie tak jak dotąd – zwykłą większością. Rozpatrywanie wniosków ma następować według kolejności ich wpływania do Trybunału. Siedzibą Trybunału ma pozostać Warszawa.
Środowiska prawnicze, a także opozycja parlamentarna apelowała do prezydenta o niepodpisywanie ustawy i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa – zgodnie z zawartym w niej zapisem – wejdzie w życie z dniem publikacji w „Dzienniku Ustaw”.