Około trzydziestu tysięcy młodych chrześcijan z całej Europy rozpoczyna w poniedziałek w Walencji w Hiszpanii swoje doroczne spotkanie. Do pierwszego stycznia będą razem modlić się o pokój, rozmawiać o tym jak pomóc uchodźcom i jak zadbać o nasze środowisko naturalne. Razem spędzą też modlitewnego sylwestra.
Wszystko to w ramach trzydziestego ósmego Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
„Na całym świecie pojawiają się nowe trudności, związane z migracjami, ekologiczne, społeczne i inne, a wszystkie one są wyzwaniami dla wierzących, a także dla niewierzących” – napisał w liście do uczestników spotkania przełożony Wspólnoty Taizé brat Alois.
Te zgrupowania nie bez racji nazywane są „pielgrzymką zaufania przez Ziemię”- mówi siostra Monika Wrońska urszulanka szara. Zakonnica podkreśla, że celem tych spotkań jest danie młodym nadziei.
„Przede wszystkim żeby inaczej spojrzeli na Boga, Kościół i na siebie nawzajem” – dodaje.
Przez te kilka dni, które młodzi spędza w Walencji będą gośćmi w domach mieszkańców tego miasta. Na tych spotkaniach zawsze panuje niezwykła atmosfera – podkreśla Joanna, która jeździła na nie w poprzednich latach. Na pierwszym miejscu wymienia niezwykłą ciszę, którą w odpowiednich momentach modlitwy potrafi utrzymać taka rzesza młodych ludzi. Ta niezwykła atmosfera przejawia się także w wyjątkowej otwartości i życzliwości mieszkańców miast, w których przebywają młodzi. „Ludzie rozpoznają nas na ulicy, pytają skąd jesteśmy” – tłumaczy.
Tym razem spotkanie zorganizowanemu przez braci z Taizé towarzyszy hasło „Odwaga miłosierdzia”, które nawiązuje do obchodzonego przez katolików Roku Miłosierdzia.
Pozdrowienia do młodych zgromadzonych w Walencji przesłali zwierzchnicy największych Kościołów chrześcijańskich. W imieniu papieża zrobił to sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Kardynał Pietro Parolin napisał między innymi, że młodzi mają się stawać „oazami miłosierdzia dla innych, przede wszystkim migrantów, którzy tak bardzo chcą być przyjęci”.
Europejskie spotkania młodych odbywają się od 1978 roku. W Polsce zorganizowano je już cztery razy. Dwa razy we Wrocławiu, raz w Warszawie i raz w Poznaniu.
W tym roku minęło 75 lat od dnia, w którym protestant Brat Roger założył w Taizé w Burgundii, ekumeniczną wspólnotę chrześcijańską. Minęła także setna rocznica jego urodzin oraz dziesiąta tragicznej śmierci.
Z naszego regionu do Walencji wyjechała czterdziestoosobowa grupa młodych ludzi.