Działacz opozycji demokratycznej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności- Ludwik Kropielnicki przekazał zbiory związane ze swoją działalnością kieleckiej delegaturze IPN. W skład kolekcji wchodzą np. negatywy z lat 1914-1939, zdjęcia z okresu działalności opozycyjnej w latach ’70. i ’80 oraz przypinane znaczki o tematyce politycznej i patriotycznej.
Darczyńca przekazał także 10 tomów materiałów poświęconych działalności NSZZ „Solidarność” w ostrowieckiej hucie, w której przepracował ponad 30 lat. Są wśród nich np. deklaracje o przystąpieniu do Solidarności. Podczas stanu wojennego, paczkę z materiałami przechowywał u brata na wsi. Była ukryta w sianie. Dzięki temu dokumenty nie trafiły w ręce SB.
Pracownicy kieleckiej delegatury IPN zgromadzili już pamiątki od ponad 20 weteranów Armii Krajowej, działaczy opozycji antykomunistycznej i ich rodzin. Nadal apelują o przekazywanie ulotek, zdjęć, dokumentów oraz swoich wspomnień z lat 1939-1989. Jak mówi Marzena Grosicka, instytut może dzięki takim materiałom poszerzać powszechną wiedzę na temat działań opozycyjnych. W zasobach IPN-u znajdują się głównie materiały jednej strony, czyli SB. Dokumenty i pamiątki przekazywane przez opozycjonistów są z nimi konfrontowane i pozwalają spojrzeć na historię z drugiej perspektywy.
Instytut zabezpiecza i przechowuje zebrane materiały oraz przygotowuje na ich podstawie opracowania naukowe. Po złożeniu wniosku, każdy chętny może zapoznać się z archiwaliami.