W Kielcach jest około tysiąca pomników żołnierzy i partyzantów, którzy walczyli o wolną Polskę. Mogiły znajdują się m.in. na cmentarzach Wojsk Polskich, Partyzantów i Jeńców Radzieckich. Opiekę nad nimi oraz nad Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich, w ramach porozumienia z wojewodą, sprawuje Urząd Miasta. Wydział Zarządzania Usługami Komunalnymi, co roku otrzymuje dotację, dzięki której wokół nagrobków można wykonać niezbędne prace porządkowe i pilne remonty. W tym roku do dyspozycji jest 85 tysięcy złotych.
Utrzymanie nagrobków trwa cały rok, ale prace są wzmożone przed 1. listopada – mówi Aldona Turek z magistratu. Wynajęta firma zbiera liście i kosi trawę. Na wybranych mogiłach pojawiają się też znicze i wieńce.
Na Cmentarzu Wojskowym pochowani są m.in powstańcy styczniowi oraz polegli w trakcie wojny obronnej w 1939 roku. Z kolei na Cmentarzu Partyzanckim znajdują się zbiorowe mogiły ofiar represji z czasów II wojny światowej i groby żołnierzy walczących w organizacjach konspiracyjnych. Jest tam też grób ostatniego przedwojennego prezydenta Kielc- Stefana Artwińskiego – przypomina Marek Jończyk z Delegatury IPN w Kielcach. Prezydent został zamordowany przez Niemców na przełomie października i listopada 1939 roku. Pierwotnie został pochowany w tajemnicy na Cmentarzu Nowym. Ekshumacja i uroczyste przeniesienie ciała miały miejsce dopiero w wolnej Polsce, w 1989 roku.
Niedawno w sprzątanie grobów żołnierzy w Kielcach zaangażowali się też wolontariusze, młodzież z kieleckich liceów, Towarzystwo Przyjaciół Kielc i środowiska patriotyczne. Przez 3 dni udało im się posprzątać kilkaset grobów na Cmentarzu Partyzanckim. Na każdym umieszczono biało-czerwone wstążki i znicze.