Wielki Test Wiedzy o Kresach zainaugurował w Kielcach 10. Dni Lwowa. Uczestnicy quizu odpowiedzieli na 30 pytań, związanych m.in. z historią Lwowa i okolic. Pojawiły się np. pytania o to, ile miejsc ma widownia w Teatrze Opery Narodowej i ile lat trwała jego budowa.
Według wiceprezesa Towarzystwa Kieleckich Lwowiaków-Mariana Orlińskiego, do odpowiedzi na te pytania wystarczyła podstawowa wiedza, którą ma większość Polaków. Niektóre informacje przyswajamy czytając Trylogię Henryka Sienkiewicza, poznając historię Rzeczypospolitej lub zwiedzając tamte tereny. Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku pytania będą trudniejsze.
Wiedzę na temat Kresów Wschodnich sprawdzali m.in. uczniowie VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Klaudia i Maks przygotowywali się do testu przez dwa tygodnie. Mówią, że przy okazji poznali kilka historycznych ciekawostek. Dowiedzieli się m.in. gdzie jest złożone serce Marszałka Piłsudskiego. Młodzież uczyła się też o polskich cmentarzach, znajdujących się na Kresach Wschodnich.
Dni Lwowa organizuje Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W Kielcach należy do niego około 70 osób.
X Dni Lwowa w Kielcach:
08.10., czwartek:
11.00 – Wielki Test Wiedzy o Kresach, WDK, Sala Lustrzana
09.10, piątek:
11.00 – spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, Kresowa Atlantyda – historia i mitologia miast kresowych, WBP Kielce,
16.00 – promocja 6. tomu książki S. Niciei „Kresowa Atlantyda – Stryj i Kuty”, Księgarnia Wiedza,
19.00 – Dziesięciolecie Dni Lwowa w Kielcach – Półgłośne Czytanie Wieczorne, Antykwariat Naukowu im. A. Metzgera,
10.10., sobota:
11.00 – wernisaż wystawy kart pocztowych z XIX i XX wieku, spotkanie z właścicielem kolekcji Krzysztofem Tomczykiem, Archiwum Państwowe w Kielcach,
19.00 – Monodram Elżbiety Lewak „Z domu niewoli”, wg książki Beaty Obertyńskiej, reż. Zbigniew Chrzanowski, Wzgórze Zamkowe, OMPiO.