Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej stwarza duże szanse rozwoju odnawialnych źródeł energii, także w województwie świętokrzyskim. Dyskutowano o tym w Połańcu podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski.
Jak powiedział Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, z dotacji będzie mógł korzystać zarówno sektor publiczny, jak i przedsiębiorcy. Firmy mogą liczyć na dofinansowanie do 50 procent inwestycji, a samorządy od 75 do 85 procent.
Planowane inwestycje są bardzo różnorodne: to m. in. biogazownie, farmy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe. Jednym z ambitniejszych planów jest budowa Parku Energii Odnawialnej w Rzędowie koło Staszowa, gdzie funkcjonować będzie kilka źródeł zielonej energii m. in. pozyskiwanej z biomasy.
Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć powiedział, że do tej pory w gminie nie realizowano takich inwestycji, ale są plany, aby w najbliższym czasie rozpocząć montaż głównie paneli słonecznych.
Jacek Piwowarski, sołtys Wiązownicy Kolonii stwierdził, że program Prosument skierowany m. in. do osób fizycznych zainteresowanych zainstalowaniem u siebie odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystaniem w gospodarstwie domowym wymaga wprowadzenia kilku zmian. Chodzi przede wszystkim o wyższą cenę, jaką będzie można uzyskać za sprzedaż wyprodukowanej u siebie energii. Obecnie, takie inwestycje będą się zwracać indywidualnym inwestorom dopiero po 15-20 latach. Takie warunki – jak dodał – mogą zniechęcić wiele osób.
Konferencja dotycząca odnawialnych źródeł energii i ich wpływu na rozwój regionu kontynuowana będzie w piątek w Staszowie.