Susza ma być wiodącym, tematem wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów. Rolnicy dowiedzą się, na jakie wsparcie z kasy budżetu mogą liczyć. Według ostatnich szacunków niedobory wody zniszczyły ponad 800 tysięcy hektarów ich upraw. Straty przewyższają zaś miliard złotych, co potwierdził minister rolnictwa Marek Sawicki.
Według pomiarów Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach krajowy bilans wodny jest ujemny na terenie wszystkich województw w Polsce. Najtrudniejsza sytuacja występuje na Lubelszczyźnie, południowym Mazowszu oraz we wschodniej części województwa łódzkiego. Co gorsza, susza powraca także na wcześniejsze tereny – do województw opolskiego i dolnośląskiego.
Utrzymujący się stan suszy powoduje, że zagrożone są uprawy kolejnych gatunków owoców i warzyw. Najbardziej zagrożone są rośliny strączkowe – dotyczy to upraw w 96 procentach gmin w kraju. Niewiele lepiej jest z uprawą ziemniaków i krzewów owocowych. Poważne spadki prognozowane są również w produkcji kukurydzy oraz tytoniu i chmielu.
Pomoc z budżetu państwa dla rolników będzie ograniczona – skorzystają z niej tylko te gospodarstwa, w których komisje stwierdzą straty powyżej 30 procent średnich wartości zbiorów z ostatnich 3 lat.
Poza pomocą rządu, rolnicy już teraz mogą liczyć na kilka rodzajów wsparcia. Między innymi poprzez: ubieganie się o nowe kredyty preferencyjne, ułatwienia w spłacie już zaciągniętych, odroczenia terminu płatności KRUS czy ulgi w podatku rolnym.
Oprócz tematu suszy, rząd zajmie się między innymi projektem wieloletniego programu dróg krajowych czy ustawodawstwem FACTA dotyczącym przepływu informacji o kontach bankowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.