Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
Prawdopodobnie 10 sierpnia odwiedzi Jędrzejów.
W Sejmie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. W ceremonii wzięli udział między innymi byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz ustępujący – Bronisław Komorowski.
– Uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań; dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem – oświadczył prezydent Andrzej Duda w orędziu po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.
– Chciałbym powiedzieć z tego miejsca jedno, dziękując za wybór, dziękując za tą obecność: uczynię wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań! Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem, choć wielu w to wątpi – powiedział.
– Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Wierzę, że to możliwe i zdołam to zrobić – dodał.
Wśród swoich najważniejszych zobowiązań wymienił przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. – Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta – podkreślił.
Pełny tekst orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Zamku Królewskim
Nowy prezydent dziękuje internautom. Za pośrednictwem transmisji na Facebooku odpowiadał na ich pytania. Andrzej Duda skupił się głównie na swoich propozycjach gospodarczych. Nie zabrakło też pytań o Polaków, którzy wyemigrowali oraz o politykę historyczną. Czat z prezydentem oglądało na żywo około 50 tysięcy osób.
Andrzej Duda dziękował internautom za wsparcie jego kampanii. Jak stwierdził, nowe media i aktywny udział ich odbiorców odegrały ogromną rolę w zwycięstwie wyborczym. Sam przyznał, że jest aktywnym użytkownikiem Twittera i Facebooka.
Transmisja wideo na Facebooku z Andrzejem Dudą była pierwszym tego typu wydarzeniem z udziałem polskiego polityka. Nowy prezydent skorzystał ze specjalnej aplikacji, która umożliwia przekaz na żywo na tym portalu społecznościowym.
Prezydent Andrzej Duda apeluje o odnowę Polski i mówi o realizacji obietnic wyborczych. W przemówieniu przed Pałacem Prezydenckim mówił o konieczności zasypania podziałów i budowaniu wzajemnego szacunku oraz poczucia wspólnoty.
Andrzej Duda, zwracając się do setek ludzi zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wezwał, by Polacy jednoczyli się nie tylko w chwilach kryzysu. Przypomniał o chwilach narodowej wspólnoty z czasów „Solidarności”, śmierci Jana Pawła II czy katastrofy smoleńskiej. „Wtedy umieliśmy być razem, potem znowu ktoś nas podzielił, wierzę w to, że jesteśmy w stanie to przełamać i że wcale nie musi być tak, że podział będzie nagle znikał, kiedy coś się stanie, wtedy kiedy dojdzie u nas do jakiejś tragedii” – przekonywał Andrzej Duda.
Prezydent, przywołując przykład byłych miast wojewódzkich, przestrzegał przed „utratą Polski”, gdy likwidowane są połączenia komunikacyjne czy instytucje kultury. Andrzej Duda po raz kolejny zapewnił, że ma świadomość złożonych obietnic. „Nie słuchajcie państwo tego co opowiadają, że się w Polsce nie da obniżyć wieku emerytalnego, że się nie da podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali, to bzdury. Wystarczy zacząć naprawiać polską gospodarkę, a tak naprawdę pieniądze z tego systemu znajdą się natychmiast” – mówił prezydent, dodając, że problem polega na liczbie dziedzin, w jakich – w jego ocenie – jest potrzebna naprawa Rzeczypospolitej.
Przemówienie przed Pałacem Prezydenckim to nie koniec dzisiejszych aktywności Andrzeja Dudy. O godzinie 19:30 nowy prezydent za pośrednictwem Facebooka będzie rozmawiał z internautami.
Prezydent Andrzej Duda deklaruje współpracę z resortem obrony w sprawie modernizacji armii. Podczas wystąpienia na placu Piłsudskiego w Warszawie nowy Zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił do żołnierzy, że obowiązkiem władz jest unowocześnianie armii i uzbrajanie jej w najdoskonalszą broń.
„Musimy mieć silną armię, która będzie mogła skutecznie bronić ojczyzny” – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dobrze, że Polska jest członkiem NATO. Prezydent, zwracając się do szefa MON Tomasza Siemoniaka, zapewnił, że będzie współpracował z jego resortem w zakresie modernizacji sił zbrojnych:. „Będziemy dyskutowali, będziemy rozmawiali, będziemy omawiali też to, co zostało zrobione i jakie są plany. Jestem przekonany, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko, chociaż nakłady trzeba będzie poczynić duże. Ale Polska jest tego warta i Polska tego wymaga” – podkreślał Andrzej Duda.
Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda przejął zwierzchnictwo nad polską armią.
Andrzej Duda ma jeszcze przemawiać przed Pałacem Prezydenckim i spotkać się z internautami.
Prezydent i Pierwsza Dama zostali powitani przed Pałacem Prezydenckim. Andrzej i Agata Dudowie przechodząc po dziedzińcu, oddali honory sztandarom wojskowym. W drzwiach gmachu powitał ich Jacek Michałowski, szef kancelarii byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Następnie para prezydencka przeszła do pałacowej kaplicy. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i prezydenckich ministrów oraz pracowników kancelarii, którzy zgnęli w katastrofie smoleńskiej.
Przed Pałacem – na Krakowskim Przedmieściu zgromadziły się setki ludzi z biało-czerwonymi flagami. Tłum skandował „Andrzej Duda!” i „Witaj w domu!”
Prezydent Andrzej Duda odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.
Na Zamku Królewskim prezydenta i jego małżonkę Agatę powitał jego dyrektor prof. Andrzej Rottermund.
Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.
Były premier, członek kapituły Orderu Orła Białego Jerzy Buzek odczytał proklamację stwierdzającą, że Duda jako prezydent został włączony w poczet kawalerów Orderu Orła Białego, stał się Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym kapituły. Podobną proklamację dotycząca Orderu Odrodzenia Polski odczytała jego kanclerz Magdalena Fikus.
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.
Order Odrodzenia Polski – ustanowiony w 1921 r. – nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.
Wcześniej, w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza za ojczyznę z udziałem nowo zaprzysiężonego prezydenta Andrzeja Dudy.
W słowie wstępnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, poprosił Boga o błogosławieństwo dla nowego prezydenta, by mógł „jak najowocniej” angażować się w „poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej Ojczyzny”. Upraszał też o ducha miłości i pokory dla niego. Zwrócił uwagę, że rządzący, który nie miłuje swojego narodu, nie może nim dobrze rządzić. Ponadto „rządzący chrześcijanin powinien być człowiekiem pokornym”.
Szef Episkopatu mówił, że modli się też o to, by prezydent Duda, podejmując decyzje, kierował się radą „zgodną z tradycją przodków i naturą Rzeczpospolitej”. „Każdy naród ma bowiem inny charakter i inne kształtowały go okoliczności. Działając zgodnie z jego naturą przyczynisz się do uzdrowienia Ojczyzny, działając zaś wbrew jego naturze niechybnie ją osłabisz.” – mówił arcybiskup Gądecki.
Duchowny apelował też do prezydenta, aby „był przekonany”, że Kościół nie zabiera głosu po to, by sprawować władzę albo odbierać komukolwiek prawa do wolności opinii. „Przez swoje nauczanie społeczne Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską. Niewątpliwie natomiast nakłada na wiernych moralny obowiązek wierności przekonaniom” – mówił arcybiskup Gądecki.