100 plakatów, ilustrujących historię ostatnich stu lat w państwach Grupy Wyszehradzkiej można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. 20 z nich, komentujących współczesne wydarzenia z Czech, Polski, Węgier i Słowacji zostało wyłonione w konkursie. W każdym z państw, ekspozycja zostanie pokazana tylko w jednym mieście- informuje Monika Rosmanowska szefowa muzeum. Kielce będą pierwsze na trasie. Później, wystawa odwiedzi Budapeszt, Pilzno i Koszyce.
Wśród autorów plakatów pojawią się znane nazwiska, m.in.: Piotr Młodożeniec, Jan Sawka i Jan Rajlich. Niektóre plakaty są powszechnie znane, ale część będzie dla zwiedzających nowością. W sposób przystępny obrazują i komentują wydarzenia z najnowszej historii- wyjaśnia Monika Rosmanowska. Przedstawione zostaną wszystkie rewolucje, które miały miejsce w państwach grupy, np. rewolucja węgierska z 1956 roku, wydarzenia związane ze studenckimi demonstracjami w 1968 i przemiany, które dokonywały się w latach 80. i 90. ub. wieku. Sytuacje, o których nie można było mówić wprost, są często przedstawione na plakatach w zabawny i alegoryczny sposób. Do takich należą liczne plakaty wyśmiewające Lenina.
Wystawa poświęcona państwom Grupy Wyszehradzkiej została zorganizowana we współpracy z Fundacją Bakelit Multi Art z Węgier i Fundacją Kultury Wici z Kielc. Plakaty można oglądać do 30 sierpnia w Muzeum Dialogu Kultur.