Mobilną wystawę, przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Można oglądać na rogu ulic Plany i Piotrkowskiej w Kielcach. Od roku odwiedza ona miasta, w których Żydzi, przed wojną stanowili znaczną część mieszkańców. Przeszklony pawilon będzie dostępny w Kielcach do niedzieli.
Ekspozycja zawiera m.in. trójwymiarową makietę miasta, w którym przenikały się kultury polska i żydowska. Jest też kącik do nauki języka hebrajskiego, w którym każdy może zapisać swoje imię i zrobić na tej podstawie magnes na lodówkę. Chętni mogą też posłuchać nagranych wspomnień kielczan, którzy opowiadają o tym, jak wyglądało wspólne życie dwóch narodów. Jest też interaktywna mapa, na której zostały zaznaczone punkty związane z historią Żydów w Kielcach- informuje Grzegorz Tomczewski z Muzeum Polin.
Po kliknięciu w wybrany element, można zobaczyć archiwalne, lub współczesne zdjęcie obiektu oraz jego opis. Są tam mniej znane miejsca, takie jak Dom Modlitwy przy ul. Sienkiewicza 41, którego pierwotne przeznaczenie nie jest dziś w żaden sposób upamiętnione i budynek ze śladem po Mezuzie przy ul. 1 Maja 66.
Pracownicy Muzeum pokazują też przedmioty związane z kulturą i religią żydowską. Jednym z nich jest szofar. Szymon Gotowski wyjaśnia, że to bawoli róg, w który Żydzi dmą na Nowy Rok, wypadający w połowie września.
W Kielcach tuż przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła około 35% mieszkańców miasta.