Kielce, Sandomierz i Wiślica zostały wpisane do polskiego Kanonu Miejsc Historycznych. W sumie znalazło się w nim 41 miejscowości, związanych z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski.
Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Zakłada przede wszystkim edukację przez turystykę.
W przyszłości, uczniowie będą się uczyć o wydarzeniach z historii Polski poprzez obowiązkowe odwiedzanie miejscowości wpisanych do kanonu – mówi kustosz Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach Bożena Sabat. Uczniowie podczas wycieczek dowiedzą się, jakiego wydarzenia dotyczyło dane miejsce i z kim było związane. Projekt jest odpowiedzią na słabą wiedzę historyczną uczniów i ma im ułatwić zapamiętywanie kluczowych faktów.
Miejscowości zostały podzielone na ścieżki tematyczne, np. II wojna światowa, początki państwa, albo panowanie Kazimierza Wielkiego. Kielce są częścią ważnej ścieżki edukacyjnej pod nazwą Polska Wazów. W jej skład weszły: Muzeum Diecezjalne i Muzeum Narodowe w Kielcach. Pierwsze z nich jest miejscem przechowywania pamiątek po biskupach krakowskich, a drugie było ich siedzibą.
Bożena Sabat uważa, że wpis na prestiżową listę przełoży się na większą liczbę turystów. Według niej, edukacja przez turystykę uświadomi uczniom, jakie miejsca są kluczowe dla polskiej kultury i historii. Dla obiektów wpisanych do kanonu powstanie też fundusz promocyjny i remontowy
Na liście z naszego regionu są także Muzeum Okręgowe i Diecezjalne w Sandomierzu oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy.