Około 30 osób wzięło udział w obchodach I Międzynarodowego Dnia Jogi, zorganizowanego w Parku Miejskim w Kielcach. Zebrani rozpoczęli spotkanie od wykonania pod okiem instruktora sekwencji asan, czyli pozycji ciała, które zostały dziś wykonane na całym świecie. Tradycje jogi sięgają 5 tysięcy lat. Zawiera ćwiczenia relaksacyjne i wzmacniające wszystkie partie ciała, np. łydki dla narciarzy i rowerzystów.
Grażyna Adydan z Fundacji Art of Living uważa, że może je wykonywać każdy. Wystarczy chęć, sportowy strój i mata. Najlepiej zaczynać pod okiem instruktora. Dzięki temu joga da właściwe efekty, czyli wzmocni mięśnie, wyprostuje kręgosłup i ułatwi swobodne oddychanie. Instruktor pokaże jak właściwie wykonywać ćwiczenia i pomoże skorygować wady w postawie. Potem można ćwiczyć samodzielnie w domu, np. w ramach porannej gimnastyki.
W spotkaniu uczestniczyła m.in. pani Ania, która uprawia jogę od kilku lat. Ćwiczenia wykonuje przeważnie w domu, ale chętnie bierze udział w takich spotkaniach, by móc nauczyć się czegoś nowego i potrenować z innymi. Jak mówi, zdecydowała się na jogę, bo pomaga jej ona spojrzeć w głąb siebie.
Międzynarodowemu Dniu Jogi w Kielcach towarzyszyły warsztaty bębniarskie oraz pokazy ćwiczeń fitness i tańca bokwa. Może się go nauczyć każdy, kto zna alfabet. Wszystkie kroki opierają się na literach, bądź cyfrach – mówi pierwszy instruktor bokwa w Kielcach Julia Polakowska. Na przykład na bazie litery „L”, należy poruszać się do przodu, w tył, a następnie w prawo i w lewo. Podobnie można wykonać „i”, gdzie kropkę zaznacza się za pomocą obrotu. Kroki są łatwe i pozwalają na dokonywanie wielu ciekawych kombinacji.
W I Międzynarodowy Dzień Jogi włączyło się 250 miast z całego świata, w tym 20 z Polski. Wydarzeniom patronuje ONZ i Ambasada Indii.