Instytut Pamięci Narodowej obchodzi 15-lecie istnienia. Jubileuszowi towarzyszy wiele wydarzeń kulturalnych. W piątek można zwiedzić siedzibę kieleckiej delegatury IPN – m.in. znajdujący się pod budynkiem schron, a także obejrzeć filmy dokumentalne i wziąć udział w grach edukacyjnych o tematyce historycznej. Będzie można również obejrzeć archiwum, a w nim prawie dwa kilometry akt, zgromadzonych przez historyków i przyjrzeć się pracy archiwistów.
W Domu Środowisk Twórczych natomiast odbędzie się panel dyskusyjny prezentujący dorobek naukowy IPN. Spotkanie rozpocznie się o 14.00. Dwie godziny później zaprezentowany będzie film dokumentalny „Trwajcie! Janusz Kurtyka. Instytut Pamięci Narodowej 2005-2010” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej.
O 17.00 rozpocznie się promocja książki dr Doroty Koczwańskiej-Kality pt. „(Nie)Chciane dziecko III RP. Instytut Pamięci Narodowej 2000-2010”. Gośćmi specjalnymi spotkania będą redaktor Bronisław Wildstein i profesor Jan Żaryn.
Potem zaprezentowany będzie spektakl literacko-muzyczny „Wiszące ogrody bardów i poetów” w wykonaniu artystów Sceny Autorskiej „Studio”, a na zakończenie – projekcja filmu „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.
Z kolei jutro w siedzibie delegatury IPN przy alei Na Stadion od godziny 10.00 odbywał się będzie pokaz szkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.