54 produkty rywalizowały o tytuł najlepszego w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”. Wszystkie są wytwarzane tradycyjnymi metodami, według starych receptur. To m.in. przetwory mięsne, ryby, miody, przetwory owocowe i napoje regionalne.
Jerzy Walczyk z miejscowości Okół w gminie Bałtów zaproponował do konkursu kiełbasę swojską, wytwarzaną z wysokiej jakości mięsa, pochodzącego z własnego gospodarstwa. Tradycja przetwórstwa przechodzi od kilku pokoleń z ojca na syna- podkreśla rolnik.
Kolejny konkursowy produkt to karp królewski z Bud w powiecie buskim. Miejsce hodowli jest ekologiczne i to ich największa zaleta- uważa właściciel gospodarstwa Grzegorz Wójcicki.
W Słupczy w gminie Dwikozy, od wielu lat produkowana jest konfitura z czarnej porzeczki. Traktowano ją dawniej jako produkt leczniczy- podkreśla właściciel gospodarstwa sadowniczego Andrzej Chorab.
Polska Izba Produktu Tradycyjnego i Lokalnego, do ogólnopolskiej nagrody „Perła 2015” nominowała: ser kozi zakamieński z Bogucic, powidła ze śliwki węgierki z Dankowa Dużego oraz kaszę gryczaną, paloną z Antoniowa w gminie Bałtów. Wyniki rywalizacji zostaną ogłoszone jesienią podczas targów spożywczych w Poznaniu.