Dziś do godziny 18.00 można za darmo zwiedzać niedostępne na co dzień zakątki Archiwum Państwowego w Kielcach. Chętni mogą zobaczyć m.in. magazyny, w których znajduje się łącznie osiem kilometrów akt.
Prezentowany jest proces czyszczenia i konserwacji dokumentów. Każdy może też uzyskać informacje o tym, gdzie szukać dokumentów z nieistniejących już zakładów pracy i jak zrobić własne drzewo genealogiczne – mówi dyrektor instytucji Wiesława Rutkowska. Jeśli ktoś przyniesie stary, ważny dla niego dokument, to pomogą odczytać i dadzą wskazówki, jak go najlepiej odnowić i zabezpieczyć.
Odnawianiem starych ksiąg i dokumentów zajmują się pracownie konserwacji suchej i mokrej. Każda kartka jest na początek czyszczona z kurzu. Następnie moczy się ją w wodzie, uzupełnia braki w papierze i suszy przez 24 godziny – mówi konserwator Anna Łucak. Jak dodaje stare fotografie najlepiej oczyścić i zapakować w specjalną folię do zdjęć.
Dokumenty, np. świadectwa maturalne wystarczy zapakować w odpowiednią teczkę. Ważna jest też temperatura, w której przechowywane są dokumenty. Powinna ona wynosić od 14 do 18 stopni.
Na zwiedzanie Archiwum Państwowego w Kielcach zdecydowała się m.in. pani Anna Kuśniak. Przyznała, że to ciekawa wizyta, bo pozwala zobaczyć od kuchni proces przywracania do świetności starych dokumentów, które być może przez lata leżały na strychach.
Zwiedzać także można Archiwum Diecezjalne w Kielcach i oddział Archiwum Państwowego w Sandomierzu.