Kielce wzięły udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Od godziny 20.00 wszystkie placówki były otwarte dla zwiedzających. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach przygotowała pokaz przed budynkiem Instytutu Pamięci Narodowej.
Była inscenizacja działań Służby Bezpieczeństwa, polowa szkoła szermierki na bagnety i prezentacja Jędrzejowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej w mundurach i wyposażeniu Milicji Obywatelskiej. Publiczność nie zawiodła, zainteresowanych zarówno pokazem jak i zwiedzaniem budynku instytutu nie zabrakło. Przypominamy, że do północy w IPN wciąż można obejrzeć wystawę „Oczy i uszy bezpieki”
Po raz pierwszy w Europejską Noc Muzeów zaangażował się Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Jak powiedział Andrzej Białek przedstawiciel Instytutu, mieszkańcy mogą zobaczyć wystawę fotografii Żydów polskich, pod tytułem „I ciągle widzę ich twarze”
W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego odbyło się spotkanie z modą lat 60-tych w. Na wykład przybyło kilkanaście osób, które już zapowiedziały że po tak ciekawym wstępie, wybiorą się na dalsze zwiedzanie kieleckich muzeów.
W Dworku Laszczyków w Muzeum Wsi Kieleckiej, do zobaczenia była wystawa pod tytułem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, czyli przyrządy do nauki pływania na sucho, gruszka do boksowania oraz drewniany bicykl i fotografie najstarszych klubów sportowych w regionie.
Przed dworkiem do północy otwarte było Kino Nocne. Zainteresowani mogli obejrzeć film „Muzeum Utracone”.
W Instytucie Designu odbyły się natomiast nocne warsztaty shibori, czyli japońskiej sztuki barwienia tkanin. O każdej pełnej godzinie kurator placówki oprowadzał mieszkańców po wystawie „Żakard. Zero Jeden +”.
Do swoich wnętrz zapraszały także Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, jak również Muzeum Historii Kielc. W ramach Nocy Muzeów wszystkie placówki dostępne były za darmo.
Wszystkie sandomierskie placówki kultury przygotowały specjalny program okazji Nocy Muzeów. W Muzeum Diecezjalnym sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz historyczny na zrekonstruowanej, XV wiecznej prasie Gutenberga.
Tadeusz Grajpel z Końskich prezentował sposób tłoczenia drzeworytów ubarwiając tę czynność ciekawymi informacjami z przeszłości. Ponadto przy Muzeum Diecezjalnym otwarty został ogród kanonika Marcina z Urzędowa, z roślinami które uprawiał w XVI wieku w Sandomierzu i wykorzystywał do leczenia mieszczan. W ogrodzie umieszczono 23 różne gatunki roślinne.
W Zamku Kazimierzowskim można było wysłuchać wykładu dr Tomisława Giergiela nt. najstarszych sandomierskich pieczęci, był też ich pokaz oraz możliwość zakupu odbitych tłoków pieczętnych. Wspólnie z Sandomierskim Centrum Kultury zorganizowany został koncert przypominający dorobek artystyczny Edith Piaf, a PTTK zorganizowało wieczorny spacer z przewodnikiem po mieście.
Z okazji Nocy Muzeów można było zwiedzać zabytkową dzwonnicę katedralną, na co dzień zamkniętą.
Z programu przygotowanego na ten dzień chętnie korzystali turyści jaki mieszkańcy Sandomierza, którzy mówili naszej reporterce, że na co dzień ciągle brakuje czasu aby zwiedzić miejscowe zabytki, a Noc Muzeów jest taką zachętą i warto z tego korzystać.