XI Wojewódzkie Święto Kwitnącej Wiśni odbywa się w Nowem koło Ożarowa. Rejon ten słynie z uprawy „wiśni nadwiślanki” – gatunku, wpisanego do europejskiego rejestru chronionych nazw pochodzenia, o licznych walorach smakowych i zdrowotnych.
Grażyna Zwolińska, sadowniczka z Czekarzewic powiedziała nam, że drzewa wiśniowe w tym roku kwitną bardzo obficie, co prognozuje wysokie plony pod warunkiem, że nie zniszczy ich grad ani przymrozki. Dodała, że sadownicy obawiają się także niskich cen za ten owoce. W ubiegłym roku za nadwiślankę płacono 80 groszy za kilogram, co nie pokrywało nawet kosztów produkcji.
Prezes Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw „Nadwiślanka” Franciszek Dziewirz poinformował, że spółdzielnia ma zapewniony zbyt i o to się nie martwi. Odbiorcami wiśni są teraz dwie firmy z Francji i Ukrainy, które kupują owoce na przetwórstwo. Spółdzielnia skupia niemal 80. producentów.
Z okazji Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Wiśni zorganizowano szkolenie z udziałem wykładowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, którzy mówili m. in. o prawidłowym nawożeniu, ochronie sadów oraz o chorobach wiśni. Sala w remizie strażackiej wypełniona była słuchaczami. W części artystycznej występowały zespoły ludowe, a także dzieci i młodzież z Domu Kultury w Ożarowie. Na placu OSP w Nowem zorganizowano stoiska m. in. z rękodziełem artystycznym, była również wystawa maszyn rolniczych.
Impreza potrwa do późnych godzin wieczornych. Zakończy się zabawą taneczną.