Włoszczowscy kombatanci i mieszkańcy miasta uczcili dziś 73. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchody wiążą się z upamiętnieniem zmarłych i poległych żołnierzy 27. i 74. Pułku Piechoty AK oraz innych formacji zbrojnych związanych z ziemią włoszczowską.
Uroczystości gromadzą wszystkich, którym pozwalają siły i zdrowie, ale każdego roku weteranów jest coraz mniej- przyznaje jeden z nich, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych z Oleszna- Stanisław Komisarczyk. Ze wzruszeniem wspominał, że w czasach okupacji była u niego tajna podchorążówka. W przyspieszonym trybie uczyły się tam 33 osoby. Do dziś pamięta ich pseudonimy.
W uroczystościach uczestniczyła też młodzież. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 2- Ania Karulewska i Wiktoria Łowicka podkreślały, że to dla nich szansa zdobycia ciekawych informacji na temat historii Polski i zadania pytań osobom, które pamiętają wydarzenia czasu wojny. Uczennice podkreślały, że chętnie się uczą historii, bo pamięć o historycznych wydarzeniach jest ważna i kształtuje naszą kulturę.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni AK i BCh, gdzie odczytano Apel Pamięci. Obchody po raz pierwszy odbyły się w 1968 roku. W kościele parafialnym wmurowano wówczas tablicę, upamiętniającą dowódcę jednego z oddziałów- kapitana Pieniaka. W czasach PRL spotkania były nielegalne, a potem wpisały się w oficjalny kalendarz wydarzeń w mieście. Najstarszy żyjący członek AK z Włoszczowy ma obecnie 96 lat.