W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku można od dziś oglądać wystawę poświęconą czterem polskim noblistom: Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi, Władysławowi Reymontowi i Henrykowi Sienkiewiczowi. Na ekspozycji znajdują się nieznane zdjęcia, anegdoty, archiwalne wycinki z gazet i rzeczy należące do pisarzy, np. frak, w którym Sienkiewicz odbierał Nobla.
Do cennych eksponatów należą też rękopisy autorów – mówi wicedyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Daria Dyktyńska. Na wystawę udało się wypożyczyć m.in. rękopis „Chłopów” Władysława Reymonta, który odsłania dosyć niedbały charakter pisma polskiego noblisty. Są także rękopisy wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” Wisławy Szymborskiej oraz przemówienia, które Henryk Sienkiewicz wygłosił, odbierając nagrodę. Urozmaiceniem wystawy są nagrania multimedialne, prezentujące m.in. Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, którzy czytają swoje wiersze.
Zwiedzając wystawę, można się też dowiedzieć, jakie było podejście poszczególnych noblistów do otrzymanej nagrody – mówi kurator wystawy Agnieszka Kowalska-Lasek. Na przykład Czesław Miłosz po otrzymaniu Nobla napisał, cytując innego twórcę: „każdemu to, na czym mu mniej zależy”. W tym czasie żona pisarza była ciężko chora. Nagroda nie dała też szczęścia Wisławie Szymborskiej. Poetka mówiła nawet o tzw. tragedii sztokholmskiej. W jej przypadku oznaczała ona kilkuletnią przerwę w pisaniu.
Ekspozycja w Oblęgorku została przygotowana z okazji 110. rocznicy wręczenia Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.