„Rzuć palenie”, to hasło ogólnopolskiej kampanii informacyjno–edukacyjnej, którą organizują Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna.
Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu jak groźne i niebezpieczne jest wypalanie traw. W tym roku w całym kraju odnotowano już ponad 36 tysięcy takich pożarów.
W ich wyniku trzy osoby zginęły, a sześćdziesiąt cztery zostały ranne – poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda. Zaznaczyła, że ponad 90% tego typu zdarzeń wynika z bezmyślności. Prowadzone akcje informacyjne mają uświadomić, że tego typu działania nie mają żadnego uzasadnienia merytorycznego. Agata Wojda dodaje, że wypalanie nie użyźnia gleby, ani nie jest dobre dla przyrody. Wręcz przeciwnie jest szkodliwe dla późniejszej wegetacji roślin. Poza tym giną zwierzęta.
Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Arkadiusz Wesołowski podkreśla, że mimo wielu akcji informacyjnych, pożary traw i nieużytków nadal są plagą również w województwie świętokrzyskim. Tego typu zdarzenia stanowią 1/15 pożarów w całym kraju.
W tym roku odnotowano już blisko 2,5 tysiąca pożarów, w tym ponad 100 pożarów lasów. W ubiegłym roku w tym samym czasie było prawie 3 tysiące takich zdarzeń.
Świętokrzyscy strażacy do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków wyjeżdżają kilkadziesiąt razy dziennie.
Wypalanie traw jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego oraz spowodowania dużych strat materialnych, nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.