Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przygotowuje wystawę fotogramów, wykonanych ze 137 negatywów z lat 50. i 60. XX wieku. Przekazał je Wiesław Lipka – syn nieżyjącego fotografa Stanisława Lipki. Zdjęcia dokumentują działalność Teatru Amatorskiego, który działał w Starachowicach od 1946 roku do końca lat 70. Grupa składała się z pracowników Fabryki Samochodów Ciężarowych.
Zastępca dyrektora muzeum Wioletta Sobieraj podkreśla, że historia teatru nie była dobrze znana. Wiadomo było, że teatr działał w Zakładowym Domu Kultury i regularnie prezentował spektakle. Na czarno-białych fotografiach widać profesjonalne scenografie i kostiumy.
Negatywy zachowały się w świetnym stanie. Wydrukowane z nich zdjęcia zostaną zaprezentowane w różnych formatach. Dzięki temu, wystawa będzie wędrówką przez poszczególne spektakle. Pokaże też, jak rozwijało się życie kulturalne w przemysłowym mieście – wyjaśnia dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.
Wioletta Sobieraj dodaje, że w przygotowaniu wystawy pomaga Zofia Pazderska, żona nieżyjącego już reżysera i scenografa Teatru Amatorskiego- Witolda Pazderskiego. Pani Zofia przyniosła do Muzeum program jednego ze spektakli. Na odwrocie znajdują się zapiski jej męża oraz zarys scenografii.
Wernisaż wystawy „Zapomniane negatywy” odbędzie się 17 kwietnia. Do tego czasu każdy może przynosić do placówki pamiątki i informacje związane z Teatrem Amatorskim.
Stanisław Lipko / Skany zdjęć MPiT