Niemal trzy czwarte Polaków jest niezadowolonych z pracy posłów – wynika z najnowszego badania CBOS. To więcej niż w styczniu tego roku, kiedy to niechęć deklarowało 66 proc. badanych. Pozytywnie o funkcjonowaniu niższej izby parlamentu wypowiada się jedynie jeden na pięciu respondentów.
Nieznacznie gorsze niż przed miesiącem są notowania Senatu. Jego działalność krytykuje w lutym połowa respondentów, a ponad jedna piąta ocenia pozytywnie.
We wszystkich grupach społeczno-demograficznych działalność parlamentarzystów jest na ogół krytykowana. Nieco lepiej niż inni wypowiadają się o niej badani posiadający relatywnie wysokie dochody oraz osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne.
Negatywne oceny pracy posłów najczęstsze są wśród wyborców PSL, a także badanych, którzy nie wzięliby udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych.
Eksperci z CBOS zbadali też stosunek Polaków do prezydentury Bronisława Komorowskiego. Choć jest on dość stabilny – jeden na siedmiu badanych wypowiada się o niej pozytywnie – autorzy raportu zauważają, że można spodziewać się pewnych wahań. Wynika to z kampanii wyborczej, która formalnie już się rozpoczęła.
Pozytywnie o działaniach Bronisława Komorowskiego wypowiadają się najczęściej osoby starsze, z wyższym wykształceniem, mieszkańcy największych aglomeracji oraz badani uzyskujący wysokie dochody. Wśród zwolenników są ponadto ankietowani o lewicowych lub centrowych poglądach politycznych. Z kolei głosy krytyki częściej pojawiają się wśród badanych znajdujących się w złej sytuacji materialnej, deklarujących najniższe dochody na osobę w rodzinie. To również respondenci o prawicowych przekonaniach politycznych, praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu lub też w ogóle niepraktykujący.
Badanie przeprowadzono na grupie reprezentatywnej liczącej 1003 osoby. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cbos.pl