Opowieści o Wenus z Wilczyc, kanibalach żyjących na Wyżynie Sandomierskiej i prehistorycznych metodach wypalania żelaza, wysłuchali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczestniczyli w Filmowych Spotkaniach z Historią, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury „Ziemowit” w Kielcach.
Wykład profesora Szymona Orzechowskiego- historyka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wzbogacony był prezentacją archeologicznych artefaktów i zdjęć z wykopalisk oraz plastycznymi schematami dziejów człowieka od Australopiteka, po Homo Sapiens. Młodsi ludzie mówili po wysłuchaniu wykładu, że taka metoda przyswajania wiedzy jest o wiele efektywniejsza, niż suche fakty z podręczników.
Profesor Szymon Orzechowski mówił w trakcie wykładu, że „współczesny człowiek siedzi na kolanach swoich przodków”. Oznacza to, że historia jest kopalnią wiedzy, którą powinniśmy wykorzystywać w dzisiejszych czasach. Profesor podkreślił, że region świętokrzyski to miejsce szczególne, o nadzwyczajnym bogactwie historycznym i kulturowym. Początki osadnictwa, wydobycie rudy żelaza, eksploatacja złóż wapiennych, a także wydobycie i obróbka krzemienia – to fenomen na skalę europejską, dodał.
Filmowe Spotkania z Historią, to projekt Ośrodka Kultury „Ziemowit”, który prowadzony będzie wspólnie z naukowcami UJK. Wcześniej młodzież spotykała się kilkakrotnie z historykami kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawiając z nimi o historii współczesnej.