Za nami 2014 rok. Jaki był? Co przyniósł? O tym dowiedzą się państwo z naszego przeglądu najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy.
Styczeń 2014
Kilka tysięcy osób przywitało nowy rok na kieleckim Rynku. Były życzenia od prezydenta Wojciecha Lubawskiego, koncerty i fajerwerki. Pochodzący z Kirgistanu Tałant Dujszebajew został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce. Kościół Św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku został w styczniu podniesiony do godności Diecezjalnego Sanktuarium Św. Józefa Opiekuna Rodziny. Oskarżony o korupcje były wójt Piekoszowa wyszedł na wolność. Tymczasowy areszt Tadeusza D. uchyliła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w województwie świętokrzyskim zebrała w styczniu prawie milion 400 tysięcy złotych.
Luty 2014
Ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Kazimierz Ryczan złożył w lutym rezygnację z urzędu. Hierarcha kończy w tym roku 75 lat, dlatego według prawa kanonicznego był zobowiązany do takiego kroku. Bogdan Wenta i profesor Grzegorz Świt zostali kandydatami świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej do majowych wyborów Parlamentu Europejskiego. Kilkudziesięciu członków Solidarności Rolników Indywidualnych pikietowało gmach Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Chodziło o zmiany w programie Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Uchwałę o utworzeniu w Kielcach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego kierunku lekarskiego przyjął Senat tej uczelni.
Marzec 2014
NSA w Warszawie oddalił skargę kasacyjną Wojciecha Bernatowicza na wygaszenie mu mandatu prezydenta Starachowic. Odsiaduje on karę 3,5 roku więzienia za korupcję i mataczenie. Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie o przedterminowych wyborach w Starachowicach. 25 kobiet z działu żywienia szpitala w Czerwonej Górze czas pracy spędzało na korytarzu, poinformowano je że od 1 marca kuchnia została zamknięta, a posiłki pacjentom dostarczać będzie firma kateringowa. Sprawą zajęli się inspektorzy pracy. W krakowskim sądzie rozpoczął się proces zbiorowy sandomierskich powodzian, 27 osób poszkodowanych w 2010 roku w wyniku przerwania wałów wiślanych domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa. Żołnierze ostatniej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie ćwiczyli na Bukówce. Pierwsze parkomaty pojawiły się w centrum Kielc. 15 tysięcy uczniów klas maturalnych pisało próbny egzamin z języka polskiego przygotowany przez Radio Kielce i Echo Dnia.
Kwiecień 2014
W kwietniu miała miejsce kanonizacja Jana Pawła II. W uroczystościach w Rzymie uczestniczyły delegacje z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i Radomskiej. W pierwszej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Starachowic najwięcej głosów uzyskali Sylwester Kwiecień z SLD i Andrzej Pruś z komitetu Praworządni i skuteczni, przechodząc do II tury. Specjalna komisja powołana przez prezydenta Kielc rozpoczęła kontrole w spółce Korona S.A. po stwierdzeniu nieprawidłowości w trzech umowach podpisanych przez byłego prezesa Tomasza Chojnowskiego, i informacjach, że w kasie klubu brakuje kilkudziesięciu tysięcy zł. Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda został ordynariuszem diecezji Siedleckiej. W ramach 74 rocznicy zbrodni katyńskiej na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia odsłonięto instalację autorstwa prof. Gustawa Zemły zatytułowaną „Sen”. W kwietniu w Sandomierzu rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Ziarno prawdy”.
Maj 2014
Egzaminu dojrzałości nie zdał co trzeci maturzysta, najwięcej problemów przysporzyła matematyka. Egzaminy poprawkowe odbyły się w sierpniu. W maju odbyły się wybory do Europarlamentu. Mandaty z naszego regionu zdobyli Róża Thun, Bogdan Wenta, Ryszard Legutko z Platformy Obywatelskiej, Andrzej Duda i Beata Gosiewska z PiS, Czesław Siekierski z PSL oraz Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy. Prezydentem Starachowic, wybranym w przedterminowych wyborach został Sylwester Kwiecień z SLD z 52% poparciem. W jesiennych wyborach przegrał w II turze z Markiem Materkiem. Region nawiedziły ulewne deszcze, duże szkody powodując m.in. w gminie Wilczyce. W sumie 43 gminy zwróciły się do wojewody o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic. Prokuratura rozpoczęła dochodzenie przeciwko szefom spółki „Twoje Zdrowie” prowadzącej opatowski szpital. Zostali oskarżenie o to, że nie złożyli wniosku o ogłoszenie upadłości, mimo że długi firmy przekroczyły wartość posiadanego majątku. Efektem tych działań było zerwanie z nimi umowy i przejęcie szpitala przez powiat.
Czerwiec 2014
Rozwiązanie umowy ze spółką „Twoje Zdrowie” w Opatowie. W Kielcach w rocznicę pierwszych wolnych wyborów posadzono Dąb Wolności. Wojciech Lubawski jako pierwszy zgłosił chęć kandydowania w wyborach samorządowych. Wybory wygrał w pierwszej turze. Marek Bronkowski zastępca burmistrza Sandomierza został odwołany ze stanowiska. Później wygrał wybory na stanowisko burmistrza w tym mieście. Rada Miasta w Kielcach odebrała imię Hanki Sawickiej IV Liceum Ogólnokształcącemu. 11 nagród przyznano podczas Gali finałowej „Jawor – u źródeł kultury” w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Lipiec 2014
W lipcu nadal nie funkcjonował oddział pediatrii w ostrowieckim szpitalu. Brakowało lekarzy. Problemy – choć nieco inne – miał także szpital w Opatowie. Załoga po raz kolejny nie otrzymała w terminie wynagrodzeń. Niespokojnie było także w kieleckim KKSM-ie. Na Świętym Krzyżu zakończył się montaż ostatnich elementów kopuły odbudowywanej wieży klasztornej. To był najtrudniejszy etap całej operacji. Prezydent i przewodniczący Rady Miasta złożyli w imieniu kielczan kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary pogromu z 1946 roku. W Kielcach prawie 4 tysiące osób z 22-óch krajów spotkało się na Europeadzie – czyli festiwalu miłośników kultury ludowej. Kielczanie oklaskiwali także harcerzy – tradycyjnie harcerski festiwal zakończył koncert galowy.
Sierpień 2014
W sierpniu na Placu Wolności w Kielcach odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości odbyły się w setną rocznicę wkroczenia do miasta Pierwszej Kompanii Kadrowej. Także na Placu Wolności w Kielcach odbyło się widowisko historyczne „Gloria Victis – Godni Pamięci”. Minister rolnictwa Marek Sawicki zachęcał do składania wniosków o unijne rekompensaty. W Nowej Słupi odbyły się Dymarki Świętokrzyskie, popularyzujące starożytne hutnictwo. Po ulewnych opadach deszczu w północnych dzielnicach Kielc podtopionych zostało wiele prywatnych posesji. Gwałtowna burza wyrządziła także szkody w powiatach koneckim, pińczowskim i włoszczowskim.
Wrzesień 2014
We wrześniu została poświęcona i oddana do użytku odbudowana wieża klasztorna na Świętym Krzyżu. Otwarciu wieży klasztornej towarzyszyło jeszcze jedno wydarzenie – do sanktuarium przywieziono oryginał Kazań Świętokrzyskich – najcenniejszy zabytek literatury polskiej. Pięć tysięcy świętokrzyskich rolników złożyło w Agencji Rynku Rolnego powiadomienia o wycofaniu ze sprzedaży warzyw i owoców. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce obchodziło 25-lecie istnienia.
Październik 2014
W październiku poznaliśmy nazwisko nowego ordynariusza Diecezji Kieleckiej. Został nim biskup Ja Piotrowski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ekspresowej „siódemki” z Jędrzejowa do granicy z Małopolską. Cztery duże inwestycje i 18 małych ma zostać zrealizowanych z tym roku w Kielcach, dzięki budżetowi obywatelskiemu. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej zostało wyniesione do godności bazyliki mniejszej.
Listopad 2014
W listopadzie głosowaliśmy w wyborach samorządowych. Kielczanie postawili po raz kolejny na Wojciecha Lubawskiego. Wybory do sejmiku województwa świętokrzyskiego wygrało PSL, na drugim PiS, a na trzecim PO. W ławach sejmiku zasiedli też członkowie SLD. W listopadzie odbył się także uroczysty ingres biskupa Jana Piotrowskiego – nowego ordynariusza diecezji kieleckiej. Około 63 tysięcy złotych uzbierano na kieleckich cmentarzach podczas trzydniowej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W listopadzie pożegnaliśmy naszego redakcyjnego kolegę Zdzisława Heńka, dziennikarza i pierwszego kierownika radomskiej redakcji Polskiego Radia Kielce. Miał 82 lata.
Grudzień 2014
W grudniu pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Korony Kielce. Region świętokrzyski ma nowego wicewojewodę. Paweł Olszak z PSL zastąpił na tym stanowisku Grzegorz Dziubka. Ze stacji Włoszczowa Północ, po raz pierwszy wyjechał skład Pendolino. 20 465 złotych zebraliśmy w naszej radiowej akcji „Gwiazdka z Nieba”. Pieniądze przeznaczymy na budowę placu zabaw oraz wyposażenie domu samotnej matki w Wiernej Rzece.