Prawie połowa Polaków lubi otrzymywać kartki ze świątecznymi życzeniami. Z badania TNS Polska wynika, że wysyła je zaledwie 1/4 ankietowanych. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii ponad 70% zapytanych przyznaje, że wysyła kartki na święta.
O pielęgnowanie tej tradycji zapytaliśmy także kielczan. Jedna z pań przyznała, że w tym roku po długiej przerwie, dostała pocztówkę z życzeniami. Było to dla niej miłe i zaskakujące. Niektórzy dostają nawet około 15 świątecznych kartek. Są na nich m. in. życzenia zdrowia i miłości. Nasza rozmówczyni przyznała, że dla niej własnoręcznie wypisana kartka świadczy o większym szacunku niż wysłanie smsa.
Okres przedświąteczny to czas wytężonej pracy dla listonoszy – przyznaje przewodniczący Związku Zawodowego Listonoszy w Kielcach Czesław Dudek. Każdy stara się zabrać i roznieść jak najwięcej kartek, aby ludzie mogli się cieszyć z tego, że ktoś o nich pamięta.
Czesław Dudek wspomina, że kiedyś pracy w Wigilię było jeszcze więcej. 10-15 lat temu listonosz musiał odwiedzać jeden rejon trzy razy, aby wszystko dostarczyć.
Pierwsze kartki świąteczne z gotowymi życzeniami powstały w latach 40 XIX wieku w Anglii. W Polsce stały się popularne pod koniec XIX wieku. Członkowie redakcji „Słownika Języka Polskiego” jako ich polską nazwę przyjęli słowo „pocztówka”, zaproponowane przez Henryka Sienkiewicza.