W Gdyni przy pomniku ofiar Grudnia ’70 na ulicy Janka Wiśniewskiego odbyły się pierwsze uroczystości upamiętniające wydarzenia na Wybrzeżu. Zobacz archiwalne zdjęcia.
Jak co roku złożono wieńce, były przemówienia i manifestacja kibiców. Nie brakowało też wypowiedzi osób rozżalonych tym, że osoby odpowiedzialne za masakrę na Wybrzeżu nie poniosły konsekwencji za swoje decyzje. Stanisław Kociołek został w tym roku uniewinniony, a dwóch żołnierzy dostało wyroki w zawieszeniu.
Wydarzenia grudnia 1970 roku były skutkiem podwyżek cen artykułów spożywczych. Wprowadzono je 12 grudnia. Dwa dni później w ramach protestu stoczniowcy z Gdańska odmówili pracy. W kolejnych dniach dołączały się kolejne zakłady, również w Gdyni. 16 grudnia ówczesny wicepremier Stanisław Kociołek wezwał stoczniowców do powrotu do pracy. Mimo to dzień później gdyńska stocznia została zablokowana przez wojsko, a żołnierze zaczęli strzelać do osób, które posłuchały apelu i wróciły do pracy. W ciągu całego czarnego czwartku w Gdyni zginęło 18 osób. Najmłodszy z poległych miał 15 lat, najstarszy 34.
Posłuchaj Komunikatu o zarządzeniu porządkowym nr 1 Prezydium WRN w Gdańsku z dnia 15 grudnia 1970 dot wprowadzenia godziny milicyjnej na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Zdjęcia z Archiwum IPN
Wydarzenia z Trójmiasta w grudniu 1970 roku stały się inspiracją do zrealizowania filmu „Czarny Czwartek”. Piosenkę zapowiadającą film nagrał Kazik Staszewski. Jest to jego interpretacja Ballady o Janku Wiśniewskim. Utwór opisuje zastrzelenie Zbyszka Godlewskiego 17 grudnia 1970 w Gdyni, a w szerszym kontekście wydarzenia Grudnia 1970. Autorem tekstu (uznawanego często za anonimowy) jest Krzysztof Dowgiałło, muzykę skomponował w roku 1980 Mieczysław Cholewa, który, jak się później okazało, był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Najbardziej znaną wersję „Ballady” skomponował Andrzej Korzyński.