Archiwum Państwowe w Kielcach zeskanowało ponad milion trzysta tysięcy dokumentów. Digitalizacja zbiorów trwa od kilku lat. W wersji cyfrowej w Internecie możemy znaleźć m.in. tworzone od 1810 roku akty urodzeń, ślubów i zgonów.
To informacje, których najczęściej szukają odwiedzający Archiwum, chcąc utworzyć drzewo genealogiczne swoich rodzin.
Ponad 160 tysięcy dokumentów zeskanowanych w Kielcach zostało umieszczonych w ogólnopolskiej bazie szukajwarchiwach.pl – wyjaśnia dyrektor placówki Wiesława Rutkowska. Portal jest ciągle rozbudowywany i dokumentów przybywa. Warto więc co jakiś czas sprawdzać, czy pojawiły się interesujące nas materiały. W planach jest digitalizacja wszystkich akt metrykalnych z kieleckiego archiwum
W pierwszej kolejności instytucja skanuje dokumenty najstarsze, najcenniejsze i najbardziej zniszczone. Na jednym z portali społecznościowych publikowane są także najciekawsze dokumenty dotyczące różnych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Ostatnio prezentowane były Chęciny. Na stronie znalazły m.in. się opisy ruin zamku pochodzące z 1827 roku. Kolejne dotyczyć będą Włoszczowy.
Archiwum Państwowe w Kielcach istnieje od 1923 roku. Znajdują się w nim zbiory min. z terenów dawnych: Guberni Radomskiej, Kieleckiej i województwa kieleckiego.
Zbiory ułożone kartka po kartce zajęłyby w sumie osiem kilometrów.